Četrtek, 15. 5. 2008, 15.54
7 let, 3 mesece
Virant se v celoti strinja s sindikalnimi dopolnili novele
Minister za javno upravo se v celoti strinja s sindikalnimi dopolnili k noveli zakona o sistemu plač. Ob tem je ponovil, da je zanj predvsem pomembna ohranitev enotnosti sistema.
"Ker dopolnila ne prinašajo finančnih posledic, problemov ne bi smelo biti"
V sredo so vsi sindikati javnega sektorja sestavili dopolnila na novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju in jih poslali poslanskim skupinam v DZ in tudi ministru za javno upravo. Kot je dejal Virant, jih je pogledal in se z njimi tudi v celoti strinja. Tu je po njegovih besedah rešitev in o tem so se pogovarjali na jutranjem sestanku s sindikati uniformiranih poklicev v javni upravi.
Virant se o sindikalnih dopolnilih v vladnih prostorih zdaj pogovarja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Po njegovih besedah bodo pogledali dopolnila in na vladni strani še enkrat presodili, ali so sprejemljivi. "Glede na to, da sindikalna dopolnila ne prinašajo finančnih posledic, da ne zahtevajo neke nove pravice, ampak gre za to, da zahtevajo enak status za vse, mislim, da ne bi smelo biti problemov," je dejal minister.
V ponedeljek z Janšo, Erjavcem, Matejem, Bajukom in Hvalico?
S premierom Janezom Janšo se bo najverjetneje sestal v ponedeljek. Na sestanku bi morali po Virantovem mnenju sodelovati še obrambni minister Karl Erjavec, notranji minister Dragutin Mate in finančni minister Andrej Bajuk. Predlagal pa bo, da povabijo še vodjo sindikalne pogajalske skupine Dora Hvalico.
Virant je zaradi protesta sindikatov javnega sektorja, predvsem policijskega in carinskega sindikata ter sindikata paznikov, v sredo odpovedal za danes napovedan podpis kolektivne pogodbe za javni sektor. Kot je pojasnil je podpis odpovedal, ker je vlada v novelo zakona o sistemu plač vnesla nekatere določbe mimo dogovora s sindikati, ki rušijo dogovorjene izravnave med uniformiranimi poklici v javni upravi.
"Stojim za napovedjo odstopa"
Med drugim je Virant napovedal svoj odstop, če kolektivna pogodba za javni sektor pade v vodo. Danes je glede tega dejal, da dokončna odločitev ni v njegovih rokah, ampak v rokah DZ. Poudaril je, da za napovedjo odstopa stoji.