Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 8. 2013,
16.09

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 8. 2013, 16.09

8 let, 5 mesecev

Velika verjetnost, da boste ta teden naleteli na radar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Sloveniji in v večini evropskih držav policisti ta teden izvajajo evropsko usklajen poostren nadzor hitrosti vozil.

Namen akcije je opozoriti, da je hitrost še vedno eden od najpogostejših vzrokov za nastanek prometnih nesreč, in spodbuditi voznike, naj vozijo previdno in varno, so sporočili iz Generalne policijske uprave.

Policisti bodo od 19. do vključno 25. avgusta poostreno nadzirali hitrost na vseh cestah, kjer se najpogosteje pojavljajo tovrstne kršitve in tudi prometne nesreče. Ob tem bodo ugotavljali prekrške, povezane z vožnjo pod vplivom alkohola, neuporabo varnostnih pasov, uporabo mobilnih telefonov med vožnjo in druge prekrške.

V lepšem vremenu vozimo hitreje Za varnost na cestah morajo vozniki poskrbeti predvsem sami in dosledno spoštovati cestnoprometne predpise ter ohranjati hitrost v dovoljenih mejah, kot to določajo prometna pravila, opozarjajo policisti.

Višje povprečne hitrosti so značilne predvsem za obdobja lepega vremena, ko so vozne lastnosti cest dobre. Vozniki lahko zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobijo lažen občutek varnosti, zato lahko vozijo hitreje. Hkrati je med turistično sezono promet gostejši, zato se lahko hitreje zgodi nesreča, ugotavljajo policisti.

Višja kot je hitrost, bolj hude so poškodbe Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje razmeram na cesti bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo. Že če bi povprečno hitrost v naseljih znižali za samo en kilometer na uro, bi se število prometnih nesreč zmanjšalo za približno štiri odstotke. Znižanje povprečne hitrosti za en kilometer na uro zunaj naselja pa bi pomenilo zmanjšanje števila prometnih nesreč zaradi hitrosti za približno dva odstotka, policija navaja na svojih spletnih straneh.

Na to, da je počasneje tudi zares varneje, kaže tudi podatek, da je verjetnost smrti pešca ob trku pri hitrosti 50 kilometrov na uro kar 85-odstotna, pri hitrosti 30 kilometrov na uro pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot 10 odstotkov.

V Mariboru še posebej aktivni v četrtek S Policijske uprave Maribor so v zvezi s preventivno akcijo sporočili, da bodo njihovi policisti še posebej aktivni v četrtek, 22. avgusta, ko bodo med 7. in 14. uro izvedli poostren nadzor hitrosti po metodologiji veriga. Poostren nadzor bo zaradi skorajšnjega začetka novega šolskega leta usmerjen predvsem v okolico šol.

Mariborski policisti so sicer v drugi polovici prejšnjega tedna izvajali poostren nadzor cestnega prometa s poudarkom na ugotavljanju kršitev voznikov enoslednih motornih vozil. Preverili so 424 voznikov tovrstnih vozil in pri tem ugotovili 54 kršitev.

Ne spreglejte