Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 4. 2008,
21.11

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 4. 2008, 21.11

8 let, 6 mesecev

V Mariboru dražje komunalne storitve in vrtci

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mariborski mestni svet je prižgal zeleno luč podražitvam komunalnih proizvodov in storitev, soglašal pa je tudi s podražitvijo programov javnih vrtcev.

Cena Snaginih storitev je višja za desetino, za toliko se je podražil tudi mestni avtobusni prevoz. Za parkiranje v mestnem središču bo potrebno odšteti od 25 do 100 odstotkov več. Ura parkiranja na Slomškovem trgu je tako po novem poskočila z 80 centov na 1,5 evra. Cena storitvene pristojbine za centralno čistilno napravo se je povišala z 1,22 evra za kubični meter porabljene pitne vode na 1,28 evra. Mariborčane je doletela tudi triodstotna podražitev najema grobov in pogrebnih storitev. Cena upepelitve je višja za dva odstotka. Odločanje je bilo zelo tesno Mestni svet je podprl tudi štiri do petodstotno podražitev programov javnih vrtcev. Odločanje o novih cenah komunalnih storitev in vrtcev je bilo zelo tesno. V večini primerov sta odločala le en oziroma dva glasova, paket podražitev pa je mestni svet kljub nasprotovanju svetnikov SDS, SD in Liste za pravičnost in razvoj na koncu vendarle v celoti potrdil. Podražitvi odvoza odpadkov in storitvene pristojbine za porabljeno pitno vodo mora potrditi še ministrstvo za gospodarstvo.

Vrednost dolgov in terjatev znaša 23 milijonov evrov

Kot je pojasnil podžupan za področje komunale Danilo Burnač, naj bi bila odločitev ministrstva znana najkasneje v mesecu dni, glede na zadnjo prakso pa naj bi bilo soglasje ministrstva k podražitvam malo verjetno. Nove cene tistih komunalnih storitev, ki so v izključni pristojnosti občine, pa bodo stopile v veljavo s 1. majem. Enako naj bi veljalo tudi za nove cene programov javnih vrtcev.

Burno razpravo svetnikov je mestna uprava izzvala tudi s predstavitvijo finančnih obveznosti občine, ki so nastale v osmih letih županovanja Borisa Soviča. Po besedah direktorice mestne uprave Milice Simonič Steiner skupna vrednost dolgov in terjatev znaša 23 milijonov evrov. V opozicijski SD so menili, da gre za "občutno previsoko številko", ki ne vzdrži strokovne presoje.

"Mestna uprava je pretiravala"

Kot so dejali v SD, je mestna uprava pri oceni finančnih obveznosti občine "pretiravala" vsaj za nekaj milijonov evrov. Po besedah svetnika SD Matevža Frangeža so župan Franc Kangler in njegovi sodelavci upoštevali tudi terjatve fizičnih in pravnih oseb, o katerih sodišče še ni reklo zadnje besede. Dodal je, da "slabo pripravljeno gradivo služi politični gonji zoper nekdanjega župana Soviča".

Revizija za čas Sovičevega županovanja Predvsem župan in svetniki SDS vidijo v Soviču glavnega krivca za slabo finančno stanje občine, v SD pa Sovičevo županovanje ocenjujejo kot "odgovorno in zakonito". Svetniki, tudi iz SD, so na koncu podprli predlog svetnika NSi Zdravka Luketiča, naj poslovanje občine med letoma 1998 in 2006 preveri neodvisna zunanja revizijska hiša. Luketičev predlog je podprla tudi mestna uprava.

Revizija naj bi podala strokovno mnenje o gospodarskih učinkih, pravilnosti in smotrnosti poslovanja občine v času Sovičevega županovanja.

Ne spreglejte