Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 1. 2009,
15.33

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 1. 2009, 15.33

9 let, 2 meseca

V DZ umetniški manifest za pravično delitev javnih frekvenc

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V državnem zboru so predstavili umetniški projekt Manifest, pod katerega se podpisujeta Sandra Bašič Hrvatin s Fakultete za družbene vede in umetnik Sašo Sedlaček.

Namen projekta je spodbuditi razpravo o rabi javnih frekvenc v medijih, je dejal predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Spomnil je, da se bodo leta 2012 javne frekvence sprostile zaradi prehoda iz analognega na digitalno televizijsko oddajanje. "Ocenjujem, da je treba tudi pri spremembi zakonodaje pozivati na to, da bodo frekvence, ki bodo postale proste, še naprej uporabljene za javno dobro, za različne namene in komunikacijske možnosti, ki bodo omogočale in usposabljale ljudi, da uporabijo sodobna sredstva in znanje, ki jim je na voljo," je dodal.

Upamo, da bo frekvenčni prostor postal bolj odprt "Upamo, da bo medijski prostor, predvsem pa frekvenčni prostor, ki bo postal bolj odprt, omogočil uporabo za različne interese državljanov in državljank ter civilnih skupin," je še menil predsednik državnega zbora.

Bašič Hrvatinova je v manifestu, podnaslovljenem z mislijo "Vse trdno in stalno se razblinja...v eter" med drugim zapisala, da glede na dosedanje razprave o radiodifuznih frekvencah obstaja velika verjetnost, da bo nova razdelitev radiofrekvenčnega spektra podrejena interesom sedanjih imetnikov frekvenc, tisti, ki jih nimajo, pa bodo ostali praznih rok.

Kaj bodo od nove razdelitve frekvenc imeli navadni ljudje? Vprašanje, ki ga zastavljata avtorja projekta, je, "kaj bodo od nove razdelitve frekvenc imeli državljani in državljanke".

Na predstavitvi je opomnila, da je država preko regulatornih organizacij, ki naj bi zagotavljale javni interes, iz javne razprave sistematično izključevala skupine in posameznike, ki so hoteli sodelovati pri oblikovanju javne politike na tem področju. Kot še piše v manifestu, tudi sedaj, ko se evropske države pripravljajo na "razprodajo" te dobrine, javne razprave ni ali jo vodijo dosedanji imetniki in uporabniki frekvenc.

Poziv DZ, da v prihodnje upošteva interese državljanov "V tem manifestu pozivamo državni zbor, ki bo v bodoče obravnaval medijsko politiko, da pri tem upošteva interese državljanov in državljank, tistih, ki nimamo možnosti, da bi vplivali na sprejemanje te politike," je dodala Bašič Hrvatinova.

Akcija Manifest je nadaljevanje Sedlačkove Infokalipse zdaj! Akcija Manifest v produkciji zavoda za sodobne umetnosti Aksioma je nadaljevanje Sedlačkovega projekta Infokalipsa zdaj!, s katerim je začel ustvarjalec že pred dvema letoma opozarjati na nujnost preprečitve popolne razprodaje javnih frekvenc. Do torka, 3. februarja, bosta v preddverju velike dvorane državnega zbora poleg Manifesta na ogled še video Rekviem za umirajoči medij ter avtomatski predalnik, ki ju je prav tako ustvaril Sedlaček.

Ne spreglejte