Predsednik Danilo Türk je odločno zavrnil izrečeno Ruplovo trditev, da po ustavi predsednik republike nima pooblastil za odločanje o veleposlanikih.
Potem ko je posebni odposlanec premiera Dimitrij Rupel v pogovoru za tednik Reporter zaradi neimenovanja za veleposlanika na Dunaju predsednika republike Danila Türka obtožil političnega odločanja in menil, da izpolnjuje vse pogoje za veleposlanika, je Türk dejal, da gre za znane izjave, pa tudi, da se noben kandidat ne more sam ocenjevati.
Moralna primernost kot osnovno merilo kariere
Türk je na novinarsko vprašanje, kako komentira Ruplove trditve, da izpolnjuje vse pogoje za veleposlanika in da gre pri odločitvi Türka za politično dejanje ter kršenje njegovih človekovih pravic, odgovoril, da v pogovoru izrečene trditve niso nove, da pa seveda "noben kandidat (za veleposlanika) ne more sebe ocenjevati". Kot "eno od čudnih trditev, kakršne smo že slišali" pa je označil Ruplovo oceno, da ga predsednikova odločitev spominja na "tiste čase, ko je bila 'moralno-politična primernost' osnovno merilo sleherne kariere".
"Predsednik se je odločil preuranjeno in neumestno"
Rupel, ki je v pogovoru za ponedeljkov Reporter prvič od imenovanja na položaj posebnega zunanjepolitičnega odposlanca premiera Boruta Pahorja spregovoril o tem imenovanju in svojih nalogah, je Türkovo zavrnitev njegove kandidature za mesto veleposlanika na Dunaju, ki jo je predsednik utemeljil tudi s pomanjkanjem zaupanja vanj, označil za "preuranjeno" in "neumestno".
Evropski škandal?
Kot je dejal Rupel, je predsednik omenjeno odločitev sprejel, še preden je bil izveden postopek v DZ, poleg tega pa predsednik republike "po ustavi nima pristojnosti odločanja o veleposlanikih, sploh pa ne na podlagi moralnih in političnih ocen". "Ustavni pravniki menijo, da bi moral biti pri tem zelo zadržan in se omejevati na ugotavljanje izpolnjevanja formalnih zakonskih pogojev," je dejal bivši zunanji minister. "Izjava, da ni vreden zaupanja nekdo, ki je bil med utemeljitelji države in je še včeraj vodil Svet EU, pa je kvečjemu evropski škandal," je dodal.
Ker naj bi bil z odločitvijo Türka kršen zakon o zunanjih zadevah, ker Rupel kot kandidat za veleposlanika ni bil zaslišan v pristojnem delovnem telesu DZ, to je odboru za zunanjo politiko (OZP), je največja opozicijska poslanska skupina SDS v ponedeljek zahtevala sklic nujne seje OZP.
Türk bo zahteval vpogled "v vsako predloženo javno naročilo, ki presega več kot 10.000 evrov".
Predsednik države Danilo Türk je ob obisku Gasilske brigade Ljubljana komentiral tudi nedavno notranjo revizijo v njegovem uradu in ob tem poudaril, da bo odslej zahteval vpogled "v vsako predloženo javno naročilo, ki presega več kot 10.000 evrov". Dodal je, da so v njegovem uradu "potrebne reorganizacije, a ne zaradi zadnjih ugotovitev".
Potrebne bodo določene reorganizacije
Predsednik države je ob prednovoletnem obisku Gasilske brigade Ljubljana med drugim pojasnil, da zaradi ugotovitev notranje revizorke, ki je v zvezi z javnimi naročili letalskih prevozov v uradu predsednika ugotovila manjše nepravilnosti, sicer ne bo kadrovskih sprememb v uradu. "Potrebne pa bodo določene reorganizacije in dopolnitve v delu," je dodal Türk. Kot je še pojasnil, je prejel tudi pismo od predsednika računskega sodišča, ki je to zadevo uvrstil v program računskega sodišča za prihodnje leto. Kdaj bo sodišče izvedlo revizijo pa je po njegovih besedah "stvar njihove ocene".
"Dobro usposobljena in opremljena skupina"
Türk je sicer ob obisku gasilske brigade ocenil, da je "to zelo dobro usposobljena in opremljena skupina, ki ji lahko popolnoma zaupamo". Kot je še poudaril, gasilce zelo spoštuje in je bil v stiku z njimi tudi v času bivanja v New Yorku. Tudi v Sloveniji je večkrat v družbi prostovoljnih gasilcev, s profesionalnimi pa se je danes srečal prvič.
"Srčnosti in strokovnosti lahko stopimo ob bok"
Poveljnik gasilske brigade Tomaž Kučič je poudaril, da je v času samostojne Slovenije to prvi obisk predsednika države. Predsedniku so po njegovih besedah predstavili dejavnost, pomen in organiziranost njihove službe. Glede na to, da je Türk navedel sodelovanje z gasilci v New Yorku, pa je Kučič prepričan, da jim slovenski gasilci po "srčnosti in strokovnosti lahko stopijo ob bok".
Kučič je izpostavil nedavno večjo investicijo, menjavo sodobne lestve po 25 letih. "Če želimo slediti toku redne zamenjave tehnike, kar je vsaj eno vozilo letno, moramo biti zelo aktivni, postopke pa moramo izpeljati korektno in brez afer," je še poudaril.
V letu 2008 so bile po besedah poveljnika najbolj odmevne akcije ob požarih v podzemnih garažah, navedel pa je tudi reševanje utopljencev na Blanci. V gasilski brigadi je sicer v eni izmeni zaposlenih 32 gasilcev, kar je "maksimum hiše, delajo pa zgolj s te lokacije", je še pojasnil Kučič.