Sreda, 16. 7. 2008, 15.20
9 let
Tudi letos tradicionalne slovesnosti ob Ruski kapelici pod Vršičem

Častni pokrovitelj letošnjih slovesnosti bo predsednik države Danilo Türk, sam dolgoletni član Društva Slovenija Rusija. Kot so še na današnji novinarski konferenci v Ljubljani sporočili predstavniki Društva Slovenija Rusija, se bo osrednja spominska slovesnost pri Ruski kapelici v nedeljo začela ob 10. uri, sledilo pa bo družabno srečanje članov društva ter gostov iz Rusije in Slovenije.
V petek koncert ruskega cerkvenega zbora
Pred nedeljsko osrednjo slovesnostjo bo v soboto, 26. julija, ob 10.30 na Prešernovem trgu v Ljubljani skupni nastop ruskih gardistov in garde Slovenske vojske, v Kranjski Gori pa bo ob 18.30 koncert pevskega zbora iz Kranjske Gore in ruskega cerkvenega zbora pod lipo v Kranjski Gori. Ob 19. uri bo sledila spominska maša v Kranjski Gori, nato pa koncert Komornega zbora katedrale Smolni iz Sankt Peterburga. Ruski cerkveni zbor bo imel koncert tudi v petek, 25. julija, ob 19.30 v frančiškanski cerkvi v Ljubljani.
V ovalni dvorani hotela Larix v Kranjski Gori bo v času od 26. julija do 16. avgusta tudi na ogled razstava z naslovom "Ko se je prelamljal svet 1914-1918".
Med prvo svetovno vojno, v letih 1914-1918, je bila Kranjska Gora pomembno križišče vojaških prehodov. Zaradi italijanske vojne napovedi Avstriji maja 1915 je bila povezava s fronto ob Soči strateškega pomena za gradnjo ceste do Kranjske Gore prek gorskega prelaza Mojstrovka (Vršič) vse do Trente.