Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
3. 5. 2008,
11.58

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 3. 5. 2008, 11.58

8 let, 9 mesecev

Šturm: Nimam občutka, da bi bila fronta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Minister za pravosodje Lovro Šturm je v pogovoru za sobotni Večer zavrnil namige, da naj bi imel "fronto" s sodniki in z odvetniki.

Po njegovem mnenju gre pri tem le za navidezno soočenje. Nasprotovanj novemu kazenskemu zakoniku ne razume, zato si jih razlaga z ugotovitvijo, da opozicija v volilnem letu "pač napade vse, kar predloži vlada". Po Šturmovih besedah pri pogajanjih s sodniki in odvetniki ne gre za fronto, pač pa le za navidezno soočenje. Težko si namreč predstavlja, da rešitve, ki so sprejemljive na primer za nemške odvetnike, za naše odvetnike ne bi bile. Stavke ne podpira S sodniki Šturm sicer deli večino pogledov. Plačna reforma pa je po njegovih besedah bolj stvar ministra za javno upravo Gregorja Viranta kot pa pravosodnega ministrstva. Kot je prepričan, bi bila stavka zato uperjena proti Virantu, saj je on avtor plačne reforme. Pravosodni minister stavke ne podpira, saj po njegovih besedah "ta ukrep ne bo ničesar prinesel". "Edino nevšečnosti," je dejal. Dodal je, da so poleg tega v pravniških krogih zelo deljena mnenja, ali je stavka sploh zakonita.

Zakonik je potreben temeljite prenove

Glede kazenskega zakonika je minister dejal, da ne ve, zakaj se opozicijske stranke ne morejo najti v njegovih "številnih koristnih novostih". Meni, da v volilnem letu opozicija pač napade vse, kar predloži vlada. "V stroki je že vrsto let zelo široko soglasje, da je sedanji kazenski zakonik potreben temeljite prenove," je dejal Šturm.

"Stroka nikdar ni bila soglasna in nikdar ne bo" Kot je pojasnil, že več kot desetletje obstajajo različna stališča glede spremembe zakonika. In po njegovem je prav, da v stroki obstajajo različni pogledi. "Govorjenje, da je treba dobiti soglasje stroke za spremembe, pa je metanje peska v oči nepoučeni javnosti. Stroka nikdar ni bila soglasna in nikdar ne bo," je pristavil minister za pravosodje.

Državni svet je zelo instrumentaliziran

Na kazenski zakonik bo državni svet vložil veto, je prepričan minister, vendar pa bo zakon ponovno sprejet. Sicer pa meni, da je državni svet še zelo instrumentaliziran. Po Šturmovo so v državnem svetu tudi sindikati in ti se borijo proti večjim pravicam, ki jih delavcem daje novi kazenski zakonik. "So proti kaznivemu dejanju mobinga, nasprotujejo, da bi kazenskopravno zaščitili nosečnice na delovnem mestu," trdi pravosodni minister, ki meni, da se je državni svet pravzaprav izkazal za instrument opozicije.

Šturmu je novinarka med drugim tudi namignila, da je vse več informacij, da afera Čista lopata bolj ali manj stoji. Pravosodni minister je zato med pogovorom za časnik telefoniral generalni državni tožilki Barbari Brezigar. Kot je dejal Šturm, mu je Brezigarjeva povedala, da je v gradbeni aferi v predkazenskem postopku sklep okrog letališkega stolpa pravnomočen.

Ne spreglejte