Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 10. 2012,
14.44

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 10. 2012, 14.44

9 let

Socialni partnerji evidentirali odprta vprašanja pri pokojninski reformi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Socialni partnerji, ki se pogajajo o pokojninski reformi, so evidentirali odprta vprašanja, ki so jih izpostavljali v dozdajšnjih pogovorih. Med njimi so upokojitveni pogoji in prehodna obdobja.

Kot je po sestanku dejal Drago Lombar iz Konfederacije novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, je za njih "odprto vse". "Med vprašanji, ki so za sindikate odprta, so med drugim upokojitveni pogoji in prehodna obdobja," je pojasnil. "Bolj ali manj smo se ponavljali" "Danes smo tako sindikati kot delodajalci še enkrat ponovili odprta interesna vprašanja, vladna stran pa si ji je zapisala in tu se je zadeva končala," je dejal Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. "Bolj ali manj smo se ponavljali," je dodal. V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob splošnih odprtih vprašanjih, kot so npr. odmerni odstotki, opozarjajo tudi na vprašanje izračuna pokojnin zlasti za ženske v prvih letih po uveljavitvi zakona, je za dejal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. Pokojnine bi bile po predlogu štiri do osem odstotkov nižje glede na veljavni zakon. "To je nedopustno," je poudaril. Poleg tega v konfederaciji izpostavljajo ukinitev dodane dobe, ki so jo lahko univerzitetno izobraženi uveljavljali za študij. "Ta se ukinja brez prehodnih obdobij. To pomeni, da bi tisti, ki bi se upokojil npr. januarja leta 2013, ko bi reforma začela veljati, moral delati tudi štiri leta dlje od tistega, ki bi se upokojil decembra letos in uveljavljal dodano dobo za študij," je pojasnil. "Glede na to potrebujemo prehodna obdobja, ki bi zmehčala prehod na ukinitev dodane dobe za študij," še meni Štrukelj.

Delodajalci izpostavljajo vprašanje registra težkih in zdravju škodljivih delovnih mest Na delodajalski strani pa med odprtimi vprašanji med drugim izpostavljajo vprašanje registra težkih in zdravju škodljivih delovnih mest, ki je povezan s problematiko poklicnih pokojnin in ga je treba po njihovem opozorilu posodobiti. Register se namreč dve desetletji ni spreminjal, pravijo.

Poleg tega poudarjajo nujnost obravnave prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, t. i. drugega stebra.

Vlada, ki je reformo že poslala v zakonodajni postopek, a pri tem zagotovila nadaljevanje pogajanj vse do njenega sprejetja v DZ, si želi, da bi začela veljati s 1. januarjem 2013.

Ne spreglejte