SLS obtožuje Hrvaško, da bo z zakonom o golf terenih, omogočila razlastitev slovenskih in hrvaških lastnikov zemljišč na spornem ozemlju v katastrski občini Savudrija.
Kot je izpostavil vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik, je to popolnoma nesprejemljivo, saj je bilo sporno ozemlje v katastrski občini Savudrija v nasprotju z Londonskim memorandumom odvzeto občini Piran in priključeno hrvaški občini Buje, tako da bi moralo biti predmet morebitne mednarodne arbitraže ali razsojanja mednarodnega sodišča.
"Golf igrišče ni zadeva javnega interesa"
Zakon, o katerem naj bi hrvaški poslanci predvidoma glasovali v ponedeljek zvečer, je po oceni SLS sporen tudi z vidika evropske zakonodaje in prakse, saj naj bi bile razlastitve omejene zgolj na zadeve dokazanega javnega interesa in v primerih, ko ni ustreznih alternativ, kot je na primer gradnja avtocest in podobne infrastrukture. Gradnja golf terenov pa zagotovo ne sodi med te primere, so sporočili iz SLS.
Zadovoljni z Janšo
SLS je ob tem še izrazila "zadovoljstvo nad odločnejšo in bolj odgovorno držo Janeza Janše in SDS do reševanja mejnih vprašanj s Hrvaško", obžaluje pa, "da temu nismo bili priča v času njihovega vodenja slovenske vlade". Podprl je tudi vztrajanje slovenske vlade, da mora Hrvaška iz pristopne dokumentacije umakniti vse zemljevide in druge akte, ki prejudicirajo končne rešitve mejnih vprašanj.
SLS je še izrazil upanje, da bodo poslanci SDS kot tudi poslanci drugih strank podprli predlog resolucije o meji s Hrvaško, ki so ga poslanci SLS nedavno ponovno vložili v parlamentarno proceduro.