Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 9. 2015,
16.05

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ljubljanska banka

Petek, 4. 9. 2015, 16.05

4 leta

Slovenija podpisala poravnavo tudi z Emino Ališić

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Državno pravobranilstvo je danes v imenu Slovenije podpisalo prijateljsko poravnavo s pritožnico Emino Ališić v zadevi poplačila vlog deviznih varčevalcev.

Podpis poravnave je pomemben korak na poti k izvršitvi sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice, so sporočili z ministrstva za finance.

Ob tem so dodali, da je kljub temu, da je Slovenija svoje obveznosti iz naslova individualnih ukrepov izpolnila s tem, ko je pritožnikom v roku izplačala odškodnino za nepremoženjsko škodo, postopek pred omenjenim sodiščem še vedno odprt, in sicer v delu, ki se nanaša na plačilo premoženjske škode. To predstavlja še neizplačana devizna vloga pritožnice, ki jo je imela pri Ljubljanski banki, Glavna podružnica Sarajevo, po stanju na dan 31. december 1991, skupaj z obrestmi. S podpisom poravnave je rešeno tudi to vprašanje.

Signal, da je zakon pravičen "Današnji podpis poravnave Slovenijo še bolj utrjuje v prepričanju, da je rešitev iz zakona pravična in poštena ter da sta jo kot tako pripoznala tudi oba pritožnika, ki sta imela svoje devizne vloge pri nekdanji Glavni podružnici Ljubljanske banke v Sarajevu. To predstavlja tudi pomemben signal ostalim varčevalcem, da je zakon pravičen in da bodo njihove devizne vloge na podlagi zakona pravično poplačane. Poravnava in strinjanje z določbami zakona obeh prvotnih pritožnikov sta pomembna tudi za Svet ministrov Sveta Evrope, ki bo ocenjeval izpolnjevanje sodbe s strani Slovenije," je ministrstvo za finance še zapisalo v sporočilu za javnost.

Slovenija je že v četrtek podpisala poravnavo z Azizom Sadžakom, danes pa je sledil podpis tudi z Emino Ališić, ki je ena izmed treh pritožnikov, ki so vložili pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice zaradi nezmožnosti razpolaganja z deviznimi vlogami po razpadu nekdanje SFRJ.

Ne spreglejte