Po mnenju namestnice vodje poslanske skupine Zares Majde Širca je državni zbor pod vodstvom Franceta Cukjatija na najnižji točki v svoji 16-letni zgodovini.
Cukjati pa se bo po njenem mnenju v zgodovino slovenskega parlamentarizma zapisal kot "najslabši predsednik državnega zbora doslej". Kot je zapisala, je predsednik državnega zbora France Cukjati po koncu rednega dela spomladanskega zasedanja državnega zbora in sicer v torkovi televizijski oddaji Odmevi ocenil delo državnega zbora v mandatu 2004-2008 z oceno prav dobro.
"Predsednik DZ rad pripoveduje pravljice"
Delo vlade in vladajoče koalicije je ocenil kot odlično, še zlasti dejstvo, da naj bi ta vlada "sprejela več opozicijskih predlogov, kot jih je bilo sprejetih v prejšnjem mandatu", je zapisala Širca. Po mnenju poslanke Zares je takšna ocena samovšečna, a tudi pričakovana, saj predsednik državnega zbora po njenem prepričanju "rad pripoveduje pravljice", demokracijo pa razume "skladno s svojim, ne pa ustavnim tolmačenjem".
Celostna ocena dela DZ v tem mandatu po njenem mnenju zagotovo ni prav dobra, temveč nezadostna. Kot je ocenila, ni bilo zadostnih demokratičnih in etičnih pristopov. Glede navedbe, da je vladajoča koalicija sprejela več opozicijskih predlogov, kot v prejšnjem mandatu, pa poslanka trdi, da je to "evidentna laž". Kot navaja Širca, iz podatkov o delu državnega zbora v mandatu 2000-2004 izhaja, da je takratna vladajoča koalicija sprejela kar šest od desetih predlogov zakonov, ki so jih predlagali poslanci koalicije Slovenija (SDS in NSi). Če pa k temu prištejemo še predloge poslancev SNS in SMS, pa se številka dvigne na devet, trdi poslanka Zares.
"Cukjati se je popolnoma podredil volji predsednika vlade"
V tem mandatu pa je bilo po njenih navedbah do konca letošnjega spomladanskega dela zasedanja sprejetih pet predlogov zakonov iz opozicijskih vrst oziroma štirje, "če odmislimo Jelinčičev in Virantov zakon o ukinitvi protikorupcijske komisije". Kot je zapisala Širca, se je Cukjati "popolnoma podredil volji predsednika vlade in mu vseskozi asistiral pri instrumentalizaciji zakonodajne veje oblasti". To je bilo po njenem med drugim očitno pri onemogočanju opozicijske parlamentarne preiskave v zadevi Mercator. Tudi na primere sovražnega govora, žalitev in diskriminacije se je predsednik Cukjati po njenem mnenju odzival medlo.
Na Šircine izjave so se odzvali v poslanski skupini SDS. Delo v tem mandatu v DZ ni bilo enostavno, je zapisal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. "Kljub temu, da težišče dela DZ ni bilo v sprejemanju evropske zakonodaje, kot je bilo to v preteklih mandatih, smo opravili za tretjino več dela. Sprejeli smo veliko reformnih zakonov, ki so vzpostavili bistveno boljše pogoje za gospodarsko, družbeno in družinsko okolje, zelo je popustil davčni in administrativni primež," je poudaril.
"Zelo smo zaostrili tudi kazensko, prevzemno in bančno zakonodajo"
Kot je dodal, je bilo sprejetih tudi več zakonov, ki prvič urejajo posamezna področja. Ob tem je izpostavil področja duševnega zdravja, bolnikovih pravic, istospolnih partnerjev, verskih skupnostih, Slovencev v zamejstvu in po svetu, nasilja v družini, dijaške prehrane. "Zelo smo zaostrili tudi kazensko, prevzemno in bančno zakonodajo, s katero se zagotavlja konkurenčnost in vzpostavlja večja preglednost pri prevzemih podjetij ter ostrejše kazni na področju gospodarskega kriminala in korupcije," je pojasnil Tanko. Temu v Zares, ki je bila sestavni del nekdanje koalicije, po njegovem mnenju niso bili naklonjeni.
Odlika tega sklica DZ je, da nima zaostankov, je prepričan vodja poslancev SDS. Po njegovem mnenju za učinkovito delo DZ ni "odgovoren" samo predsednik DZ Cukjati, ki je skladno s poslovnikom DZ korektno izvajal svoje naloge in pristojnosti. "V nekaterih poslanskih skupinah smo se trudili, da bi delo potekalo nemoteno, v drugih so se trudili, da bi kar najbolj zastalo. Z veseljem ugotavljam, da smo bili uspešnejši prvi," je dodal.
"Kritike dela predsednika DZ so nekredibilne in predvsem neutemeljene"
Po Tankovi oceni je bilo v tem mandatu "resnično veliko dela s poslanci, ki so se izneverili svojim volivcem, ki so izdali program in stranko in se raztepli po drugih političnih okoljih". "Žal so ti sedaj najostrejši kritiki tistih, ki delajo korektno in v skladu s programom, za katerega so dobili mandat na volitvah," je dejal Tanko in dodal, da so tudi zato kritike dela predsednika državnega zbora "nekredibilne in predvsem neutemeljene".