"Bila je pomota. Ob tretjem branju bomo to popravili," je povedal poslanec DeSUS, ki je z opozicijo izglasovala registracijo zunajzakonskih skupnosti. A opoziciji sta pomagala tudi poslanca koalicije.
Namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Anton Urh je za SiOL pojasnil, da je pri glasovanju poslancev DeSUS-a o dopolnilu k družinskemu zakoniku, ki zahteva registracijo zunajzakonske skupnosti pred državnim organom, prišlo do pomote. Po njegovih besedah je do tretjega branja še dovolj časa in možnosti za to, da to glasovanje popravijo. V LDS so sicer že napovedali vložitev dopolnila, ki bi izničilo včerajšnjo odločitev državnega zbora.
Zanoškar: Ne gre za pomoto, vedel sem, za kaj gre
A poslanec DeSUS-a Matjaž Zanoškar je za SiOL zanikal, da bi pri njegovem glasovanju šlo za pomoto. "Vedel sem, za kaj gre. Zadeva bo šla v tretje branje. Vložen bo amandma in moja odločitev bo odvisna od njegove vsebine." Na ugotovitev, da bo dopolnilo vsebinsko nasprotovalo njegovemu včerajšnjemu glasovanju, je Zanoškar ponovil, da se bo odločil po vloženem amandmaju.
Jurša: Nismo nagajali koaliciji, sem proti izkoriščanju bonitet
Tudi Urhov strankarski kolega Franc Jurša zatrjuje, da ni glasoval po pomoti. "Z glasovanjem tudi nismo nagajali koaliciji, kot pravijo nekateri. Zadeva je še odprta, možno je tudi, da bomo v tretjem branju izglasovali prvotno rešitev." Na vprašanje, zakaj se mu zdi registracija zunajzakonske skupnosti dobra rešitev, pa je dejal, da lahko tisti, ki živijo v takšnih skupnostih, izkoriščajo bonitete, ki jih prinaša izenačitev zakonske in zunajzakonske skupnosti.
Bukovnik (SD) skriva razloge za vzdržani glas
Velja pa opozoriti, da sporno dopolnilo največje opozicijske stranke, ki je včeraj dvignilo toliko prahu, sploh ne bi bilo izglasovano, če bi poslanca koalicije, Alan Bukovnik (SD) in Vili Trofenik (Zares), glasovala proti amandmaju. Bukovnik ni želel pojasniti, zakaj se ob glasovanju vzdržal. "Tega ne bi komentiral," je dejal za SiOL. Trofenika nismo uspeli priklicati.
Magajna ni vedel, o čem glasuje
Nepovezani poslanec Andrej Magajna, ki tudi ni oddal glasu, čeprav dopolnilu SDS nasprotuje, pa je za SiOL pojasnil, da je na seji vladala zmeda. "Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je tako nejasno govoril in tako hitel, da nisem vedel, o katerem amandmaju glasujemo. Tako nisem slišal, kdo je predlagatelj amandmaja."
Drugače kot koalicija sta glasovala tudi poslanca narodnih skupnosti. Roberto Battelli je glasoval za amandma SDS, Laszlo Göncz pa se je vzdržal.