Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 1. 2009,
15.14

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 1. 2009, 15.14

9 let, 2 meseca

Sanader: Hrvaška še ni dobila uradnega predloga Evropske komisije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Hrvaški premier Ivo Sanader je v saboru izjavil, da Hrvaška nima nobenega razloga, da bi se odpovedala urejanju mejnega spora s Slovenijo na Meddržavnem sodišču v Haagu.

Dodal je, da ne želi komentirati pobude Evropske komisije glede omenjenega spora, ker še ni prejel uradnega predloga iz Bruslja. Sanader je odgovarjal na vprašanja poslancev ob začetku nove saborske seje, o vladnem stališču do urejanja odprtih vprašanj meje s Slovenijo po pobudi Evropske komisije pa ga je vprašal edini poslanec Hrvaške stranke prava (HSP) in njen predsednik, ter župan Osijeka Ante Đapić. "Hrvaška se ne bo odpovedala blejskemu dogovoru" Sanader je poudaril, da se Hrvaška ne bo odpovedala blejskemu dogovoru iz avgusta 2007, ki je določil oblikovanje skupne komisije za določanje spornih točk na državni meji in pravni okvir za urejanje problema na mednarodnem sodišču. Kot je dejal, sta omenjeni dogovor podprli obe strani.

"Če bi se odpovedali dogovoru, bi to pomenilo, da se nekdo ne počuti dovolj močnega ter da argumenti zanj niso dobri in da ima slabšo pozicijo. Ne želim si, da bi se Slovenci tako počutili, naj bodo prepričani. Z argumenti bomo šli na Meddržavno sodišče, kdo bo imel boljše argumente, naj odloči sodišče, oba parlamenta naj bi se obvezala, da bosta sprejela odločitev sodišča", je ponovil predsednik hrvaške vlade.

Sanader: Pahorjeve razlage so nesmiselne Sanader je izpostavil, da Hrvaška še ni prejela nobenega uradnega predloga Evropske komisije za umik slovenske blokade hrvaških pogajanj z Evropsko unijo. Vnovič je dejal, da se drži dogovora z Evropsko komisijo in "besede, ki sem jo dal", ker je predsednik komisije od obeh strani zahteval, naj ne komentirata, dokler se ne bodo zmenili glede predloga. Ponovil je prepričanje, da bi slovenski državljani podprli vstop Hrvaške na referendumu, ki ga napoveduje slovenski politični vrh. Ocenil je, da so "razlage slovenskega kolega Boruta Pahorja, da je Slovenija blokirala Hrvaško in pogajanja, da bi preprečila omenjeni referenduma, ki naj bi imel negativen izid za Hrvaško, popolnoma nesmiselna".

Ne spreglejte