Na edini katoliški osnovni šoli pri nas so štiri mesece po sprejemu prvih učencev "postavili tirnice in zdaj lepo peljemo po teh tirih naprej", ocenjuje ravnateljica Marina Rugelj.
Kot pravi, so na OŠ Alojzija Šuštarja postali "ena velika družina 120 članov". Po njenih besedah dobro sodelujejo s starši, našli pa so tudi "zagnan" učiteljski kader.
"Ogromno navajanja na novo življenje"
Čas od 1. septembra je bil precej pester, saj je bilo po besedah Rugljeve "ogromno navajanja na novo življenje" tako s strani otrok - v novo šolo so poleg prvošolcev prvič vstopili tudi drugo- in tretješolci - kot učiteljic in učiteljev.
"Nekateri od staršev imajo ogromna pričakovanja"
Tako so, pojasnjuje ravnateljica, sproti popravljali smernice, se pri tem stalno sestajali ter usklajevali poglede in želje. "Moram reči, da smo se lepo navadili na to skupno bivanje, da smo res postali ena velika družina 120 članov in da so se stvari umirile," meni Rugljeva, ki je s sedanjim stanjem zadovoljna. Nekateri od staršev imajo velika pričakovanja in vedno ni mogoče ustreči vsem željam, priznava. Kljub temu ocenjuje, da "zaenkrat kar dobro sodelujemo tudi z družinami".
"Učitelji delajo veliko, a z veseljem"
Pri izboru učiteljev so imeli srečo, saj so našli zagnan in entuziastičen kader, poudarja Rugljeva. "Veliko delajo. Pravijo, da več kot na ostalih šolah, vendar da jih to delo tako osrečuje, zadovoljuje in izpolnjuje, da z veseljem delajo," je prepričana ravnateljica, ki meni, da se je tako vzpostavil lep odnos tudi med otroki in učitelji.
Že od prvega razreda angleščina
OŠ Alojzija Šuštarja ponuja mnogo različnih obšolskih dejavnosti. Že med poukom so vsi 103 otroci vključeni v pevske zborčke - vsak razred ima svojega, prav tako pa so učenci v sklopu pouka vključeni v plesno dejavnost. Za razliko od ostalih šol ponujajo tudi pouk angleščine že od prvega razreda (drugod se ta začne v drugi triadi), v popoldanskem času pa se otroci lahko vključijo v nemške urice.
Poudarek na praktičnem znanju, šivanju, vratnarjenju in športu
Med ostalimi popoldanskimi dejavnostmi Rugljeva našteje pravljični, znanstveni in matematični krožek, poudarek pa dajejo tudi praktičnim znanjem, kot sta vrtnarjenje in šivanje. Ob tem pa po besedah ravnateljice želijo "poskrbeti za celostni razvoj teh otrok", zato v popoldanskem času ponujajo tudi možnost dodatne ure športa.
Zunanje aktivnosti na voljo "v hiši"
Prednost OŠ Alojzija Šuštarja je po njeno tudi v tem, da staršem otrok ni treba voziti drugam na zunanje aktivnosti. Ob doplačilu staršev tako nudijo možnost, da otroci "v hiši" oz. znotraj Škofovih zavodov obiščejo glasbeno šolo, plezalno šolo ali balet ter se nato vrnejo na šolo v podaljšano bivanje.
"Gimnazijci so neverjetno lepo sprejeli najmlajše"
Prav tako so zadovoljni z odzivom dijakov škofijske klasične gimnazije, s katerimi delijo isto stavbo in pripravljajo tudi določene skupne akcije, saj so ti po besedah ravnateljice "neverjetno lepo sprejeli te najmlajše".
"Plačujejo le nadstandardne dejavnosti"
Težav zaradi 85-odstotnega financiranja (namesto 100-odstotnega za javne šole) javno veljavnih programov zasebnih šol po njeno ni, saj šolnin kljub temu starši ne plačujejo. Ustanovitelj (ljubljanska nadškofija) je namreč poleg infrastrukture in opreme poskrbel še za kritje razlike 15 odstotkov za program. Starši tako "praktično plačujejo samo nadstandardne dejavnosti", za katere prispevajo mesečni pavšal. Za starše, ki tega ne zmorejo, pa imajo ustanovljen poseben sklad.
Božič v bolj krščanskem duhu
Šentviška osnovna šola se po mnenju njene ravnateljice od ostalih razlikuje tudi v pripravah na t.i. veseli december. "Tudi pri nas se veliko stvari dogaja, so pa mogoče manj usmerjene na to zunanjost, na veseli december tak, kot je," pravi Rugljeva. Tako so poskušali izkoristiti adventni čas kot pripravo na božič v bolj krščanskem duhu "kot rojstvo Kristusa", pri čemer so poudarili sam pomen obdarovanja drugih.
Izkupiček advetnega sejma za šolanje treh afriških otrok
Otroci so tako vsako jutro prižigali svečke na adventnem venčku ter se pogovarjali o pomenu adventa in samega božiča za kristjane. V tem času so pripravili tudi družabno srečanje za starše, za katerega so učenci pripravili kratek kulturni program. Izredno dobro je bil po besedah ravnateljice obiskan dobrodelni adventni sejem, za katerega so otroci cel december izdelovali svečke, voščilnice in druge izdelke ter jih nato ponujali obiskovalcem. Izkupiček od prodaje pa bo šel za financiranje šolanja treh afriških otrok, je še pojasnila Rugljeva.
Otroci prihajajo iz številčnejših družin
Po socialni strukturi družin otrok, ki obiskujejo OŠ Alojzija Šuštarja, po oceni Rugljeve sicer ni velikih odstopanj od povprečja razen tega, da gre za pretežno številčnejše družine.
Gradili bodo nadomestn stavbo
Na sedanji lokaciji pa je osnovna šola le začasno. Kot pravi Rugljeva, se bo Slovenska vojska iz sosednjih stavb sicer izselila in jih bo ustanovitelj dobil nazaj v uporabo. Težava pa je v tem, da omenjeni objekti niso potresno varni, zato se bodo za potrebe šole lotili gradnje nadomestne stavbe. Kot pravi, se trenutno dogovarjajo z arhitekti, upajo pa, da se bodo v dveh do treh letih lahko vselili v nove prostore. Takrat naj bi ustanovili tudi vrtec, pouk pa naj bi potekal v dveh paralelkah v celotni vertikali do vključno devetega razreda.
Program OŠ Alojzija Šuštarja je država potrdila julija 2007, s čimer je postal javno veljavni program. Ljubljanska nadškofija je OŠ, ki je dobila ime po lani preminulem upokojenem ljubljanskem nadškofu Šuštarju, kot peto enoto v okviru Zavoda sv. Stanislava uradno ustanovila 1. septembra 2007, pouk pa so začeli izvajati točno leto dni kasneje.