V.d. generalnega direktorja policije Šinkovec je priznal, da je bil postopek glede pisatelja Vojnovića napaka in ministrici za notranje zadeve Kresalovi ponudil svoj odstop, ki ga ta ni sprejela.
Vojnović je z romanom Čefurji raus, ki je lani izšel pri Študentski založbi, navdušil tako literarne kritike kot širše bralstvo. Toda navdušenja nad romanom o tem, kako je biti "čefur" v Ljubljani, niso delili slovenski policisti. Vojnovića so ovadili zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja dela slovenske policije.
Pisatelja zaslišali na sektorju za gospodarski kriminal
Pisatelja so v četrtek zaslišali na sektorju za gospodarski kriminal, na katerem je pisatelj izjavil, da gre v romanu za fikcijo in se nikakor ni v nobenem trenutku naslonil na realne dogodke ali osebe. Zadeva naj bi bila predana tožilstvu, a pregon je bil v petek umaknjen.
Kresalova "izjemno jezna in užaloščena"
Kresalova je v izjavi za javnost pojasnila, da je bila z ovadbo, vloženo zoper Vojnovića, in opravljenim razgovorom seznanjena v četrtek in da je takoj zahtevala pojasnila policije. Po pojasnilih pa je bila "izjemno jezna, predvsem pa izjemno užaloščena, da je kaj takega v teh časih, v katerih živimo, mogoče".
V petek zjutraj je opravila pogovor s Šinkovcem, ki je priznal, da je bila storjena napaka in da se kaj takega ne bi smelo zgoditi, ter povedal, da za zadevo prevzema polno odgovornost. Pojasnil je tudi, da se je odločil, da bo pregon v tej zadevi umaknjen in da je sprejel vse ukrepe, da se kaj takega v policiji ne bi več zgodilo. Ob tem ji je ponudil odstop. A se je po tehtnem premisleku odločila, da njegovega odstopa ne bo sprejela.
V policiji "izredno težko stanje"
Njeni odločitvi je botrovalo več razlogov. Kot je pojasnila, je v policiji izredno težko stanje, veliko je tekočih projektov, ki gredo v smeri reorganizacije in boljšega dela policije. Poleg tega je s sodelovanjem s Šinkovcem v zadnjih dveh mesecih zadovoljna, saj ocenjuje, da zadeve vodi strokovno in organizirano in da to velja tudi za tekoče projekte.
Ministrica ceni takojšnje priznanje napake
"To je bila ogromna napaka, ki se ne bi smela zgoditi, ni pa bila kaznivo dejanje," je poudarila Kresalova. Ob tem pa se postavljajo tudi novi standardi, saj se še nikoli ni zgodilo, da bi kdo takoj priznal svojo napako in ponudil odstop, kar ceni, je dodala.
Društvo slovenskih pisateljev ogorčeno
Afera je v slovenski javnosti naletela na burne odmeve. V Društvu slovenskih pisateljev so bili nad novico, kot so sporočili, osupli in so z ogorčenjem ugotovili, da predlagatelj kazenske ovadbe "ne loči realnega življenja od literature, ki jo že samo po sebi moramo razumeti kot fikcijo".
Širca: Represija raus
Fužinčan Marko, protagonist pričujočega romana, o policajih namreč nima najboljšega mnenja, označi jih za "debile", "šupke", "bumbarje", "kurce od ljudi" in "pičke hinavske". Toda fikcije in realnosti ne gre enačiti, na kar je na današnji novinarski konferenci opozorila tudi ministrica za kulturo Majda Širca. Bila je kratka: "Represija raus".
Že tretji pisatelj v težavah zaradi svojega dela
Vojnović, ki je po Bredi Smolnikar in Matjažu Pikalu v demokratični Sloveniji že tretji pisatelj, ki je imel zaradi svojega literarnega ustvarjanja težave z oblastjo, je z razpletom zgodbe zadovoljen.
Vojnović je v izjavi zapisal, da ga "izjemno veseli, na kakšen način je naša družba reagirala na napako posameznikov in jo s tem tudi odpravila". Obenem se je vsem zahvalil za "resnično množično moralno podporo".
Vojnović: Odzivi so dokaz zrelosti naše države
"Mislim, da lahko ravnanje notranje ministrice Katarine Kresal, odločen nastop društva pisateljev, medijev in mnogih ostalih, ki so komentirali dogodke ali kako drugače sodelovali v razpravi, pojmujemo kot dokaz zrelosti naše države in pravega odnosa do literature in svobode izražanja, ki naj obvelja tudi v bodoče," je še dodal Vojnović.