"To je skorajda edinstven primer v evropski zgodovini, da si je manjša skupina krajanov uspela izboriti izključitev iz mednarodnopravno urejene države in priključitev k drugi," je dejal Marjan Kos.
Libeličani so namreč pred 90 leti, dve leti po koroškem plebiscitu, ki je kraju prinesel priključitev k Avstriji, dosegli vrnitev k matični domovini.
V Libeličah v občini Dravograd se bodo tako s prireditvijo z naslovom Na kolesih zgodovine spomnili dogodkov pred 90 leti.
V dvoletni akciji je sodelovala skoraj cela vas
Na koroškem plebiscitu 10. oktobra 1920 se je večina Libeličanov odločila za takratno kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev, vendar pa je bil kraj kot del t.i. cone A priključen Avstriji. Dve leti so se Libeličani borili za vrnitev k domovini, vsak dan so ruvali mejnike, rezali bodečo "državno" žico, se upirali orožnikom in avstrijski upravi, prirejali protestne shode in zborovanja, se povezali s slovenskim zaledjem in naposled konec septembra 1922 tudi dosegli vrnitev k domovini.
Ko so Libeličani izvedeli za rezultat, to je bilo 13. oktobra 1920, je to vas udarilo kot najhujša kuga, popolno mrtvilo, enostavno niso mogli verjeti, kaj se je zgodilo, je STA povedal zgodovinar Marjan Kos in dodal, da se prebivalci s tem niso sprijaznili. Fantje in možje so se zbrali in odločili, da bodo skušali doseči vrnitev k domovini, v dvoletni akciji pa je sodelovala skoraj cela vas.
Menjava za manj pomembno zemljišče
Avstrijska stran jih je v nasprotno skušala prepričati z nepovratnimi sredstvi in ugodnimi krediti, z raznimi obljubami je hotela premamiti Libeličane, ki pa so v svojem boju trmasto vztrajali. Ob tem jim v prvi fazi takratni jugoslovanski časopisi niti niso bili najbolj naklonjeni, vendar se je to, kot pravi Kos, začelo spreminjati leta 1922.
Takrat se je v mejna vprašanja vključila mednarodna komisija za dokončno ureditev meja in rezultat vseh teh bojev in posredovanja je bil, da je 30. septembra 1922 v vas vkorakala jugoslovanska mejna straža, avstrijski orožniki in avstrijski Nemci pa so jo zapustili. Vas je bila v zamenjavo za manj pomembno zemljišče na levi strani Drave priključena k matični domovini.
V Libeličah tudi muzej o koroškem plebiscitu
"To je skorajda edinstven primer v evropski zgodovini, da si je manjša skupina krajanov uspela izboriti izključitev iz mednarodnopravno urejene države in priključitev k drugi, v tem primeru k domovini," je dejal Kos. Poudaril je, da ta zgodovina še danes živi v Libeličanih, ki se bodo takratnih dogodkov danes vnovič spomnili na prireditvi, ki se na vzletišču v Libeličah začne ob 14. uri.
V spomin na dogodke ob koroškem plebiscitu in po njem je Koroški pokrajinski muzej, ki je sicer v Libeličah vzpostavil vrsto muzejskih zbirk, uredil tudi muzej o koroškem plebiscitu.