Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Ponedeljek,
20. 1. 2014,
8.42

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 1. 2014, 8.42

8 let, 8 mesecev

"Podobno kot Američanom po 11. 9. se je zgodilo Slovencem po osamosvojitvi"

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sanje o neodvisnosti in pripravljenost, da se za uresničitev sanj vsemu odrečejo, so Slovence združili kot še nič drugega v moderni zgodovini naroda, v Delu kot gostujoče pero piše Joseph Mussomeli.

Ameriški veleposlanik v Sloveniji nadaljuje, da je bila najboljša stvar pri boju za neodvisnost to, da je bila izbojevana zelo hitro. "Slovenski narod se je z velikim pogumom in srečo izognil dolgi in katastrofalni vojni," piše in dodaja, da "tako kot iz slabega lahko izvlečemo nekaj dobrega, tako tudi zmage lahko skrivajo kakšen trn".

Po veliki evforiji ob neodvisnosti so se v slovenski družbi prekmalu znova pojavile razpoke in stare zamere so Slovencem ponovno začele greniti življenje, meni Mussomeli in dodaja, da je bilo podobno tudi v ZDA po terorističnih napadih 11. septembra 2011. "Takrat smo mislili, da bo naša država ostala enotna, vendar enotnost ni trajala dolgo. Dogodek je bil prekratek, odziv preveč kontroverzen in politiki precinični."

Mussomeli je razburil z odgovorom na novinarsko vprašanje, zakaj smo Slovenci še vedno neenotni, ko je kot tretji razlog navedel nezmožnost, da bi boj za neodvisnost trajno povezal ljudi. "Žalostno je, da so nekateri politiki meje besede cinično označili kot zaničljive do osamosvojitvenega boja Slovencev," piše veleposlanik. Vojne in krizne razmere – ironično – povežejo ljudi, včasih ljudje v bitki tako zelo trpijo, da stara nesoglasja izginejo, pojasnjuje.

"Nihče ne sme dvomiti, da četudi je Slovenija postala neodvisna, ni dosegla trajnega soglasja. Bitka za to soglasje bo daljša, zahtevala bo veliko poguma in terjala znatne bolečine, kajti sprejemanje zgodovinskih resnic in gradnja skupne prihodnosti zahtevata pripravljenost na tveganje in pogum, da priznamo napake iz preteklosti," zaključuje.

Ne spreglejte