Četrtek, 6. 2. 2014, 14.21
8 let, 9 mesecev
Pedofile v Makedoniji bodo po novem lahko kemično kastrirali
Minister za socialno politiko Dime Spasov je pojasnil, da bodo kemično kastracijo, zdravila, ki zmanjšujejo spolni nagon in spolno aktivnost, izvajali v specializiranih ustanovah vsakih šest mesecev.
V skladu z zakonom bodo prvič obsojeni pedofili kaznovani z od 15 do 40 let zaporne kazni, lahko pa se bodo odločili za kemično kastracijo v zameno za znižanje kazni. Makedonija je leta 2012 postala prva država na Balkanu, ki je objavila register pedofilov s fotografijami, imeni in naslovi obsojencev, ki so bili izpuščeni iz zapora.
Od leta 2004 je bilo v državi zaradi spolne zlorabe otrok obsojenih več kot 230 oseb. Med državami, ki so do zdaj uvedle kemično kastracijo, so Rusija, Danska in Poljska.
Varuh človekovih pravic, ki je izhajal predvsem iz potrebe po zaščiti otrok, je predlogu o javnem registru nasprotoval predvsem iz razloga, ker bi javna objava imen dodatno stigmatizirala žrtve, saj bi jih lokalno okolje lahko prepoznalo. Z javno objavo, so še menili v uradu varuha, bi obšli tudi tajnost kazenskih postopkov, storilce pa bi lahko doletel javni linč. Niso pa nasprotovali temu, da so seznami dostopni institucijam s strokovno usposobljenim osebjem, da lahko lažje nadzorujejo obsojence tovrstnih kaznivih dejanj. Novi kazenski zakonik (KZ 1), ki je bil sprejet maja 2008, tako v 84. členu v drugi točki določa, da se "na upravičeno z zakonom določeno zahtevo ustanov ali društev, ki so jim otroci ali mladoletniki zaupani v učenje, vzgojo, varstvo ali oskrbo, dajo podatki iz kazenske evidence tudi za izbrisane obsodbe za kazniva dejanja po 173. členu, po drugem odstavku 174. člena, po drugem odstavku 175. člena, storjenega proti mladoletni osebi, in po 176. členu tega zakonika".
No, Makedonija je, kot smo zapisali, uzakonila kemično in ne kirurško kastracijo.
Pri spolnih nasilnežih je po njenem mnenju namreč bistveno izvajanje nasilja, ko storilci izkoriščajo moč, ki jo imajo nad žrtvijo, "saj ne gre vedno nujno za sam spolni odnos, gre za celo vrsto drugih spolnih ravnanj, ki zadovoljijo potrebe pri izvajanju nasilja". Kot je pojasnila za Planet Siol.net, so evropske države, tudi Slovenija, 1. januarja letos podpisale "lazarotsko konvencijo, ki jo je sprejel Svet Evrope pred spolnim okoriščanjem, ki govori o tem, da naj bi se z osumljenci in storilci delalo v smislu ustreznih strokovnih pomoči".
V Nemčiji naj bi tako potencialni storilci imeli možnost, da če pri sebi zaznajo tovrstne težnje, poiščejo ustrezno pomoč še pred storjenim dejanjem.