Miloš Pavlica, ki je v kabinetu premiera Boruta Pahorja zadolžen za socialni dialog, se je danes sestal s predstavniki delodajalskih organizacij.
Pavlica se je danes neuradno srečal s predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), Trgovinske zbornice Slovenije in Združenja delodajalcev Slovenije. Temi neformalnih pogovorov sta bili med drugim nov socialni sporazum za čas gospodarske krize in morebitne spremembe v Ekonomsko socialnem svetu (ESS), je poročal Radio Slovenija.
Kmalu tudi s Pahorjem
Pahor se bo sicer s predstavniki sindikatov in delodajalcev sestal ločeno predvidoma konec tega oz. v naslednjem tednu. Točni termini še niso usklajeni.
Glede socialnega sporazuma je Pavlica povedal, da je še prezgodaj govoriti o podrobnostih. Kot pravi, se bo treba v kratkem dogovoriti ali za korekcijo socialnega sporazuma ali za kakšen drug dokument, ki bo odgovarjal na nova vprašanja, ki jih poraja spremenjena gospodarska slika.
Kdo bo vključen v socialni dialog?
Govora je bilo tudi o različnih možnostih razširjanja socialnega dialoga z vključevanjem predstavnikov mladih, starejših, kmetijske zbornice, nevladnih organizacij, in sicer ali z razširjanjem ESS ali s kako drugo obliko razgovorov. Prihodnja seja ESS naj bi bila sicer v decembru.
Na GZS menijo, da je socialni dialog za Slovenijo nujen, pravi generalni direktor GZS Samo Hribar Milič, "torej iskanje konsenza in skupnih izhodov iz trenutnega stanja". Zavzemajo se za širok socialni dialog, v katerega bi bili vključeni predstavniki vseh večjih skupin v družbi.
Pahorja opozarjajo proti podaljšanju delovnega časa
Sindikati pa bodo premiera že pred srečanjem prihodnji teden opozorili na svoj pogled na predlog direktive o delovnem času. Kot je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, bodo na torkovi konferenci ZSSS sprejeli posebno izjavo glede direktive, nato pa bodo sindikalisti krenili proti vladni palači in izjavo predali Pahorju. "V pozivu ga bomo opozorili na naše videnje direktive in tudi na stvari, ki se tičejo Slovenije," pravi Semolič. V ZSSS predlogu direktive nasprotujejo, saj med drugim omogoča podaljšanje delovnega časa z 42 na 60 ur, je dejal in dodal, da bodo sicer evropski sindikati 16. decembra v Strasbourgu pripravili demonstracije.