Direktorju urada za verske skupnosti Dragu Čeparju se 4. marca izteče petletni mandat, natečaj za novega direktorja pa je ministrstvo za javno upravo 9. januarja objavilo na svojih spletnih straneh.
Prijavo na natečaj sta poleg Čeparja potrdila še nekdanji poslanec LDS Aleš Gulič in nekdanji uslužbenec na uradu Gregor Lesjak.
Posebna natečajna komisija bo s kandidati opravila razgovore, ki bodo potekali predvidoma v prvi polovici februarja. Po opravljenih razgovorih bo komisija o primernih kandidatih z dopisom obvestila generalnega sekretarja vlade Milana Martina Cvikla, ta pa bo med njimi izbral novega direktorja, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo.
Čepar je od leta 2000 urad vodil kot funkcionar
Čepar je od leta 2000 urad vodil kot funkcionar, leta 2004 pa je bil v skladu s takrat novim zakonom imenovan za direktorja za petletni mandat z možnostjo podaljšanja. Kot je pojasnil, se je na natečaj prijavil "z željo, da bi bil izbran, in v veri, da so za to dobre možnosti".
Čepar je med nalogami izpostavil vodenje registra
Primernost za to mesto je utemeljil z izobrazbo, izkušnjami pri vodenju urada in dosežki, med katerimi je navedel tudi sprejeti zakon o verski svobodi, šest sporazumov z verskimi skupnostmi, knjigo Država in vera v Sloveniji in mednarodno konferenco o pravnih vidikih verske svobode. Med nalogami, ki čakajo urad v prihodnje, je Čepar izpostavil vodenje registra in postopka za registracijo cerkva in drugih verskih skupnosti, saj na uradu pričakujejo "veliko število vlog verskih skupnosti za izpolnitev 33. člena zakona o verski svobodi".
Gulič "dobro pozna problematiko z različnih vidikov"
Kot je dejal nekdanji poslanec LDS Aleš Gulič, se je s problematiko verskih skupnosti ukvarjal tudi v času svojega mandata v parlamentu. "Dobro poznam to problematiko z različnih vidikov, predvsem pa z vidika verske svobode in enakopravnosti verskih skupnosti, kar sta glavni zadevi," je poudaril.
"Pregledati bo treba novo zakonodajo"
Urad je ustanovila vlada, da bi urejal odnose med državo in verskimi skupnostmi, zato "je to pač vladni urad in ni urad verskih skupnosti, kot se je včasih čutilo," opozarja Gulič. V prihodnje bo po njegovih ocenah treba pregledati tudi "novo, pred dvema letoma sprejeto zakonodajo", saj je pred njo veljal zakon, ki je bil star 30 let, "in je treba pač oceniti, ali je v vseh segmentih bolje uredil ta odnos ali ne".
Lesjak ima "o delovanju službe potrebno vizijo"
Prijavo na natečaj je potrdil tudi Gregor Lesjak, ki ima šest let delovnih izkušenj na uradu za verske skupnosti. Kot je dejal, je za direktorja primeren, ker stanje na uradu pozna in ima "o delovanju te službe potrebno vizijo".
"Potrebno je sprejeti novelo zakona o verski svobodi"
Ker razpis po Lesjakovih besedah ne predpostavlja javne kampanje, ne vidi potrebe, da bi s svojim programom nastopal v javnosti, sicer pa je po njegovih ocenah treba sprejeti novelo zakona o verski svobodi, "ki mora izhajati predvsem iz doslednejšega in bolj kakovostnega uvajanja enakopravnosti", ter drugače urediti delo urada samega.