Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 4. 2008,
16.44

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 4. 2008, 16.44

8 let, 9 mesecev

O Kosovi komisiji na posvetovalnem referendumu?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V poslanskih skupinah SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS bodo vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma o ukinitvi protikorupcijske komisije.

Menijo namreč, da bi bilo o tem vprašanju primerno slišati mnenje državljanov. Predlagajo, da bi referendum speljali istočasno kot referendum o pokrajinah, torej 22. junija.

Potrč: Lovimo roke, da bo referendum lahko 22. junija Kot je po današnjem "tajnem" sestanku predstavnikov poslanskih skupin pojasnil vodja poslanske skupine SD Miran Potrč, pričakujejo posluh državnega zbora. Ker so zamudili poslovniške roke, da bi lahko o pobudi glasovali na majski seji DZ, bodo predlagali sklic izredne seje. Po Potrčevih besedah "lovijo roke", da bo referendum lahko 22. junija.

Školč: Zakon o ukinitvi komisije nima velike možnosti, da bi bil sprejet

Vodja poslancev LDS Jožef Školč je na skupni izjavi po sestanku izpostavil, da se je že na torkovem plenarnem zasedanju izkazalo, da koalicijski zakon, s katerim želijo ukiniti protikorupcijsko komisijo, "nima velike možnosti, da bo sprejet". "Prepreka" zakonu pa je po njegovih besedah lahko tudi državni svet ali naknadni zakonodajni referendum, "ki ga ne bo mogoče preprečiti tako kot posvetovalnega".

Lahovnik: Zakaj ne bi za ceno enega referenduma dobili odgovore na več vprašanj Ukinitev komisije za preprečevanje korupcije bi bila slaba za Slovenijo, je ocenil vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik. "Če bo razpisan že en posvetovalni referendum, zakaj ne bi za ceno enega referenduma dobili odgovore na več vprašanj," meni Lahovnik.

Po mnenju vodje poslanske skupine Lipa Barbare Žgajner Tavš bi ukinitev protikorupcijske komisije pomenila ukinitev nadzora nad korupcijo in tudi ukinitev boja proti korupciji samega. Kaj se bo iz te pobude izcimilo, pa je po mnenju Žgajner Tavševe odvisno tudi od drugih poslancev ter "od koalicijskega izigravanja poslovniških določil".

V DeSUS-u pobudo za referendum podpirajo vsi poslanci Poslanec DeSUS Ivan Jelen je pojasnil, da so podporo pobudi za posvetovalni referendum izrazili vsi poslanci DeSUS. Smiselna se jim zdi predvsem združitev z referendumom o pokrajinah. Izpostavil je pomen ohranitve komisije za preprečevanje korupcije, "da se bodo zadeve reševale neodvisno".

NSi pobude za referendum ne podpira

V poslanski skupini NSi ocenjujejo, da pobuda za razpis posvetovalnega referenduma ni potrebna. "Zdi se nam, da je vprašanje tako, kot je zastavljeno, lahko za državljane zavajajoče," je ocenil poslanec NSi Drago Koren. Vprašanje bi namreč lahko razumeli, kot da v Sloveniji ukinjamo boj proti korupciji, pravi Koren. "V NSi pa se zavzemamo zato, da se vsako vrsto korupcije zatre že v kali," je pojasnil.

NSi: Računsko sodišče je za opravljanje teh nalog bolj usposobljeno Po besedah Korena zakon, ki je sedaj v parlamentarni proceduri, predvideva prenos nalog, ki jih sedaj opravlja protikorupcijska komisija, na računsko sodišče. To je bolj usposobljeno za opravljanje teh nalog, je prepričan Koren. V NSi po njegovih besedah problem vidijo v tem, da bi bilo treba za večji boj proti korupciji predvsem okrepiti tiste inštitucije, ki bi na tem področju morale več narediti. "Morali bi kadrovsko okrepiti in izobraziti policijo, ki naj bi odkrivala in preganjala korupcijo. Poleg tega bi morali okrepiti tožilstvo in sodišča, da bi v razumnem roku prišlo do razsodbe," je dejal Koren.

Koren: Sedanja komisija v tem mandatu ni imela kakšnih večjih dosežkov

Zato po mnenju NSi ni treba, da bi se v Sloveniji opravil referendum na to temo. Sedanja protikorupcijska komisija v tem mandatu ni imela kakšnih večjih dosežkov, kar je tudi logično, pravi Koren. Saj nima nobenih posebnih pooblastil, ki bi ji omogočala bolj učinkovito in resno delo, je še dodal.

Tanko: Kosova komisija služi politični diskreditaciji predstavnikov koalicije S pobudo za posvetovalni referendum skuša opozicija ublažiti napako, ki jo je storila, ker ni podprla projekta pokrajinske zakonodaje, je povedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Kot je dejal, je pokrajinska zakonodaja eden ključnih razvojnih projektov Slovenije, a opozicija se mu je odrekla. "Zdaj pa s to akcijo poskuša zamegliti razloge in z neko dodatno kampanjo preusmeriti pozornost na drugo področje," je poudaril Tanko.

Tanko: Opozicija tako skuša ublažiti posledice ob sprejemu pokrajinskega referenduma Po njegovih besedah skuša opozicija na ta način ublažiti pričakovane negativne posledice ob morebitnem pozitivnem rezultatu pokrajinskega referenduma.

Tanko: Čemu se opozicija tako bori za neučinkovito Kosovo komisijo? Sicer pa je vodja poslanske skupine SDS prepričan, da Kosova komisija ni učinkovita, in se sprašuje, čemu se opozicija tako bori zanjo. "V tem mandatu smo očitno našli učinkovit odgovor na boj proti korupciji, saj so se zelo usposobili preiskovalni organi in državno tožilstvo," je pojasnil. Rezultati povečane vloge tožilstva in kriminalistične policije so po njegovem mnenju vidni. "Kosova komisija pa ima le deklarativno vlogo in služi politični diskreditaciji vidnih predstavnikov trenutne koalicije," je še dodal Tanko.

Ne spreglejte