Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 9. 2013,
13.45

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 9. 2013, 13.45

9 let

Nakazovanje zdravnikom na račune: KPK prijave ni prejela

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V zdravstvenem domu Logatec odmeva afera neposredne povezave med farmacevtsko družbo in zdravniki. In za zdaj ostaja zgolj pri odmevih.

V. d. direktorice Zdravstvenega doma Logatec Tanja Miklavc Maček je pretrgala neposredno povezavo med farmacevtsko družbo in nekaterimi zdravniki, ki so od družbe denar prejemali kar na osebni račun, je poročalo Delo.

Vendar pa so na Komisiji za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Goran Klemenčič, pojasnili, da prijave za konkreten primer za zdaj še niso prejeli.

Miklavc Mačkova pa nam je pojasnila, da je o nepravilnostih seznanila svet zavoda kot višji organ, od katerega pričakuje, da bo sprejel odločitve o nadaljnjih postopkih. In ob tem dodaja, da ji je iz medijev uspelo izvedeti, da na podlagi omenjenih nepravilnosti ni bil sprejet še noben sklep.

Kaj se je dogajalo?

Farmacevtska družba je zdravnikom na podlagi pogodb, ki jih je podpisala prejšnja direktorica ZD Logatec Jasna Čuk Rupnik, nakazovala zneske za proučevanje učinkovanja določenih zdravil.

V konkretnem primeru naj bi sicer šlo za manjše zneske, vendar pa je Miklavc Mačkova pojasnila, da ni jasno, kakšni so ti zneski bili v preteklosti. Prav tako dodaja vidik etične nespornosti, saj raziskava učinkovanja zdravil pomeni spodbujanje predpisovanja določenih zdravil.

KPK opozarja na področje zdravstva

Javna sredstva, namenjena za potrebe zdravstva, predstavljajo enega največjih posameznih deležev državnega proračuna, s čimer so povezana tudi korupcijska tveganja, sicer opozarjajo v komisiji.

Za zmanjšanje številnih korupcijskih tveganj, v katerih so udeleženi zdravniki, pa predlagajo omejitev komercialnih stikov med zdravniki in proizvajalci medicinske opreme in zdravil oziroma z njihovimi trgovci.

Znatno pa bi zmanjšal korupcijska tveganja v zdravstvu tudi sprejem ustreznih tehničnih standardov za javne zavode in morebitni prehod predpisovanja zdravil na način, da se na recept ne napiše več imena zdravila, temveč zdravilno učinkovino.

Ne spreglejte