Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
29. 1. 2014,
10.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 1. 2014, 10.48

8 let, 8 mesecev

MZZ: Transparentnost arbitražnega postopka v interesu Slovenije in Hrvaške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenija razmišlja, da bi sprožil spor proti Hrvaški na Meddržavnem sodišču v Haagu zaradi tožb proti LB pred hrvaškimi sodišči, piše Novi list. MZZ odgovarja: Tožba je zgolj hipotetična možnost.

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je v torek izjavil, da bi Slovenija v primeru pravnomočnosti sodb na Hrvaškem proti LB in NLB, vstopila v meddržavni spor s Hrvaško. Ponovil je, da te sodbe hrvaških sodišč v Sloveniji ne bodo izvršljive, ker so v nasprotju s slovensko zakonodajo. Novi list je izjave vodje slovenske diplomacije ocenil kot napoved razmišljanja o možnosti sodbe v Haagu.

Slovensko zunanje ministrstvo odgovarja, da je minister Erjavec govoril zgolj o hipotetični možnosti tožbe, če bi se pokazalo, da so sodbe izvršljive. Za mnenje o tem, ali so izvršljive, bo MZZ zaprosil eno od slovenskih fakultet.

Igra gluhih telefonov Novi list še piše, da je Erjavec presenetil s predlogom spremembe arbitražnega sporazuma o reševanju spora o meji na način, da bi ustno razpravo odprli za javnost. Sporazum predvideva, da je celoten postopek zaupen, zato bi morala Slovenija za predlagano spremembo pridobiti soglasje Hrvaške, saj je arbitražni sporazum mogoče spremeniti le, če se strinjata obe strani.

Erjavec je dejal, da je Hrvaška s predlogom načelno soglašala, kar pa so na hrvaškem zunanjem ministrstvu zanikali tudi za Novi list. Ta poudarja, da se nadaljuje igra "gluhih telefonov" diplomacij.

Na MZZ sporočajo, da je bilo vprašanje transparentnosti arbitražnega postopka obema strankama postavljeno pred časom. "Hrvaški predstavniki so izrazili načelno pripravljenost, da je postopek za javnost odprt. Slovenija je pri tem spomnila na določbe sporazuma o arbitražnem postopku, ki določa, da je postopek pred arbitražnim sodiščem zaupen. MZZ vidi edino možnost za zagotovitev transparentnosti in preglednosti ustne obravnave v spremembi enega odstavka arbitražnega sporazuma (peti odstavek 6. člena)," so sporočili iz Mladike. MZZ dodaja, da bi bila možnost javnega spremljanja ustne obravnave v interesu obeh strani. Zato bo Slovenija po ustrezni poti predlagala spremembo omenjenega odstavka sporazuma.

Med Erjavcem in Pusićevo ni kemije "Ustna razprava je po že sprejetem urniku arbitražnega sodišča predvidena za pomlad, če bo Erjavčev predlog dobil zeleno luč, pa bo lahko šele junija," navaja časnik.

Izpostavlja še Erjavčeve izjave, da so se odnosi med državama zelo ohladili, tudi na osebni ravni. "Znano je namreč, da odnosi med Erjavcem in njegovo hrvaško kolegico Vesno Pusić niso dobri ter da med njima, kot je slišati v kuloarjih, ni kemije," sklene Novi list.

Ne spreglejte