Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
9. 1. 2014,
11.35

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 1. 2014, 11.35

9 let

Ministrsko preživetje Omerzela znova pod vprašajem

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada je obravnavala odgovor ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela na interpelacijo opozicije o njegovem delu, minister nima niti podpore kolega v vladi Karla Erjavca.

"V stranki DeSUS, zlasti v poslanski skupini, ni pretiranega navdušenja, da bi ga podprli oziroma da ne bi podprli interpelacije. Zlasti zato, ker smo imeli zelo grenko izkušnjo z našim poslancem Ivanom Simičem, ki so mu očitali ravnanja pred 20 leti. Na koncu smo ga izključili iz stranke in iz poslanske skupine. Pri ministru Samu Omerzelu pa so očitki zelo resni. Zavezal se je, da ne bo posloval z državo. Če novinarji ne bi odkrili te namere, bi bila tista pogodba podpisana," je dejal predsednik DeSUS in zunanji minister.

Razkorak med formalnostjo in realnostjo Tako je pred sejo vlade odgovoril na vprašanje, kakšna je verjetnost, da bi podprli interpelacijo, ki sta jo vložili SDS in NSi – krščanski demokrati, podprla pa jo bo tudi SLS. Vlada se sicer na seji seznanja z Omerzelovim odgovorom na interpelacijo, v kateri mu opozicija med drugim očita posle njegovega podjetja Lastinski z Darsom, stanje na področju avtošol in ignoriranje sklepov DZ v zvezi s projektom Teš 6. "Formalno mora minister odgovoriti na interpelacijo, drugo vprašanje pa je, kaj bodo storile poslanske skupine. V stranki DeSUS smo zelo zadržani, tudi v poslanski skupini ne morem reči, da bo šlo gladko."

Opozicija ne more rušiti brez koalicije A pri glasovanju so pomembni glasovi ZA interpelacijo. Tri stranke opozicije, ki imajo skupaj 36 glasov, torej potrebujejo tudi "aktivne" glasove koalicije, če hočejo zbrati 46 glasov, ki bi zrušili ministra Državljanske liste (v parlamentu so še trije samostojni poslanci, med njimi se je pod interpelacijo podpisal Ivan Vogrin, in dva poslanca manjšin). Je mogoče, da bi se pet poslancev DeSUS glasovanja vzdržalo? Erjavec ni dal zelo natančnega odgovora: "Poslanska skupina se bo sestala in se odločila. Ne vem, če je Omerzel poslance prepričal, ko je bil pri njih na neformalnem pogovoru."

Novi posli Omerzela prek naročilnic? Erjavec tudi ni zadovoljen s poročanjem ministra o Teš 6, kar je ena od točk interpelacije, saj Omerzel trdi, da težko pride do pravih podatkov o eni od največjih naložb v državi v zadnjih letih. Erjavec je odgovoril še na vprašanje Kanala A o novih informacijah, in sicer o domnevnih poslih ministra Omerzela brez pogodb, le z izdajanjem naročilnic.

"Na to težko odgovorim. Naj zadevo pogledata računsko sodišče ali državna revizijska komisija. Če gre za zlorabo, to ni v redu," je odgovoril na vprašanje, ali se mu zdi korektno posel, ki je na leto vreden 20.000 evrov, razdrobiti na naročilnice, čeprav bi bil lahko predmet javnega naročanja.

Predsednik demokratične stranke upokojencev je sicer kritičen do prvih obrisov koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila Pozitivna Slovenija predsednice vlade Alenke Bratušek, češ da je premalo konkretna. "Kaj je z drugim paketom privatizacije? Znotraj koalicije so pogledi različni. Kdor želi nadaljevati, mora danes povedati, kakšno je njegovo stališče, ne pa da se bomo maja ali junija spet debelo gledali in prihajali z različnimi stališči," je dejal Erjavec. Ponovil je, da bodo vztrajali, da se v prihodnjih dveh letih pokojnine in regres za upokojence na bodo znižali.

Tudi Erjavec se strinja, da bo pravo mesto za razpravo o omenjenih vprašanjih koalicijski vrh prihodnji teden, ko bodo osnutek pogodbe predstavili poslancem koalicije. Teš 6 ne spada v koalicijsko pogodbo Predsednik DeSUS sicer nasprotuje temu, da bi v koalicijsko pogodbo zapisali razčiščevanje projekta Teš 6, saj "zelo težko nekaj dajo v koalicijsko pogodbo", če nimajo vseh podatkov. Ni namreč znano, koliko denarja je še potrebnega za izpeljavo projekta in kakšno bo poslovanje tega projekta. Če pa bo minister Omerzel dal natančne podatke o projektu, je zapis v pogodbo smiseln. Erjavec je opozoril še, da se je cena projekta večkrat zvišala.

Erjavec noče več resorja za zdravje Glede vladnih kadrov pa je dejal, da ocenjuje, da ne bi bilo prav, da bi njegova stranka še naprej zasedala resor za zdravje. Imeli so namreč dobrega ministra, Tomaža Gantarja, ki pa je ocenil, da je bil v koaliciji pri načrtih za zdravstveno reformo blokiran. "Očitno so lobiji zainteresirani za to, da se nič ne zgodi in da je ministrstvo za zdravje čim bolj šibko, da nima nobene moči in da stvari tečejo enako naprej." Sicer pa je treba v pogovorih o rekonstrukciji vlade razčistiti, s "kakšno prtljago bo šla ta vlada naprej", je Erjavec odgovoril na vprašanje o odstopu obrambnega ministra Romana Jakiča, glede katerega zunanji minister še nima dokončnega stališča.

Ne spreglejte