Četrtek, 19. 3. 2015, 16.14
8 let, 8 mesecev
Minister Klemenčič: Smo država, ki nima odnosa do tajnih podatkov
Minister za pravosodje Goran Klemenčič je danes predstavil predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki so ga posredovali v javno razpravo. Kot je poudaril Goran Klemenčič, gre za zakon, ki ga je poleg ustave treba spreminjati z vso potrebno skrbnostjo. V javni razpravi bo en mesec, sprejet pa bo po rednem, ne skrajšanem postopku.
Novela C po njegovem mnenju prinaša nekatere pomembne rešitve. Pri kaznivem dejanju grožnje, kjer je moral oškodovanec sam vložiti tožbo, se z novelo vračamo nazaj. Po novem bodo namreč grožnje znova pregonljive na predlog, kar pomeni, da boste prijavili policiji ali tožilstvu, ti pa bodo ukrepali naprej.
Širi se tudi kaznivost kaznivih dejanj na področju trgovine z ljudmi, saj je Slovenija podpisnica Istambulske konvencije, ki kriminalizira tudi uporabnike storitev žrtve kaznivih dejanj trgovine z ljudmi. Tu ne gre le za spolno izkoriščanje žensk, temveč tudi spravljanje delavcev v suženjsko razmerje.
Torej je bilo pomembno, da nisi v enem primeru utajil več kot 50 tisoč davkov, čeprav si na primer v nekaj mesecih utajil za pol milijona evrov. "Po novem bo pod drobnogledom vse leto," pravi Klemenčič.
"Podoben sistem imajo na Švedskem in deloma na Hrvaškem, vse preostale imajo strožje kaznovanje. Drugače pa je, če tajne podatke izda uradna oseba, ki jih je dolžna varovati. Izvzeti so tako imenovani žvižgači, ko gre za zlorabe javnih pooblastil, ko dejanje ni storjeno iz koristoljubja in ko niso ogrožana življenja," poudarja Klemenčič.
Na primer glede varstvenega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja, ki po zakonu ne sme trajati dalj kot pet let, v praksi pa se srečujemo s primeri, ko storilec po prihodu iz psihiatrične ustanove znova stori kaznivo dejanje.
Sicer gre za tretjo novelo kazenskega zakonika, ki je bil sprejet leta 2008. Novosti ne bodo vplivale na postopke, ki že potekajo, saj zakon predvideva, da velja tisti, ki je veljal v trenutku kaznivega dejanja. »Razen če je novejši zakon milejši za obdolženca,« poudarja Klemenčič.