Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 1. 2009,
15.06

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 1. 2009, 15.06

9 let, 3 mesece

Miheljak v kolumni zavrača Janševo zahtevo za opravičilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsak, ki je prebral mojo kolumno ali vsaj citirani del dopisa Janševe pravne zastopnice, ve, da v zapisu ni nič takega, kar bi lahko bilo zrelo za tožbo, v Dnevniku piše Vlado Miheljak.

Miheljak se je tako odzval na zahtevo za opravičilo pred tožbo, ki jo je prejel od odvetnice bivšega premiera Janeza Janše. "Morda v Belorusiji" Takšna tožba po njegovem v prav nobeni demokratični državi z vladavino prava nima možnosti za uspeh. Celo kakšen Putin ne bi prišel na sodišču skozi. Morda v Belorusiji, razmišlja komentator. Ob tem dodaja, da "ne glede na vse" Janezu Janši predlaga pobot. "Janša naj se mi opraviči za grožnjo s tožbo, jaz pa se bom potem delal, da tega nikoli ni bilo."

Miheljak sicer v svojem zapisu v Dnevniku ocenjuje, da ni ključni problem Janše, da ima sovražnike, ampak da nima iskrenih prijateljev in svetovalcev. "Tudi nisem prepričan, da mu odvetnica dobro svetuje in dela v njegovo korist. Če odmislimo površno pripravljen dopis, kjer niti niso jasno citirani domnevno sporni stavek, je skrajno nedopustno, da je zahtevek za preklic in opravičilo poslan na službeni naslov kolumnista (na Fakulteto za družbene vede). To razumem kot perfiden pritisk in zastraševanje delodajalca. FDV nima nič z mojimi kolumnami, v kolumnah se nikoli ne podpisujem kot sodelavec fakultete." Korektno bi po Miheljakovo bilo, da bi zahtevek poslali na Dnevnik.

"Ivan, počasi. Ta teden si že dovolj tožil." Drugo pa je po mnenju Miheljaka "vprašanje svetovanja". "Predstavljam si, da je dober svetovalec tisti, ki zna reči: Ivan, počasi. Ta teden si že dovolj tožil." Ob tem dodaja, da "to ni zgodba o Janševih odvetnikih. Niti ni vprašanje, ali je kaj spornega v Ziherlovi izjavi ali v mojem zapisu in še kje drugje. To je zgodba o Janši. Pravzaprav tragična zgodba, kakršnih poznamo kar nekaj."

"V bivši Jugoslaviji smo nenehno zbirali podpise za tiste, ki so prišli v konflikt z oblastjo. Vedno smo s prezirom pisali o institutu verbalnega delikta. Enkrat v zvezi s Šešljem, drugič s Šeksom, tretjič v zvezi s Parago in najbolj glasno in množično seveda v zvezi z Janšo. In glej čudo. Ko so se stvari obrnile, ko so se dokopali do politične moči, so vsi našteti imeli težave z razumevanjem in toleriranjem svobode izražanja drugih. Tudi tistih, ki so pred tem zastavljali svojo besedo zanje," še dodaja Miheljak.

V SDS opozarjajo na "eklatantno lažni" trditvi Ziherla in Miheljaka

Trditvi Slavka Ziherla in Vlada Miheljaka, da je predsednik SDS in bivši premier Janez Janša kršil občečloveške vrednote oz. pustil za seboj izpraznjeno državno blagajno, "sta eklatantno lažni in predstavljata lažnivo obdolžitev", piše na spletni strani SDS. V stranki opozarjajo, da je Dnevnik zavrnil objavo popravka na Miheljakovo trditev.

"Nova javna obtoževanja" Kot spominjajo v SDS, je odvetnica predsednika SDS tako Ziherlu kot Miheljaku poslala poziv, naj trditvi prekličeta, "sicer bo prizadeti prisiljen svoje pravice zahtevati na sodišču". Oba člana Liberalne akademije pa sta namesto preklica in opravičila pričela z novimi javnimi obtoževanji in žalitvami, so zapisali.

"Zaradi popolnega obvladovanja medijskega prostora so ideološki prijatelji Ziherla in Miheljaka začeli sprevračati dejstva. Dnevnik v lasti Pivovarne Laško je v ponedeljek šel tako daleč, da je objavil v naslovu trditev, češ da je Janša napadel Ziherla. Začeli so zbirati celo podpise pod peticijo, ki vsebuje ponovne žalitve in sprevračanje dejstev," menijo v SDS.

"Takšnih zastraševalcev po logiki Liberalne akademije je v tem trenutku nekaj sto tisoč" Po logiki ideologov iz Liberalne akademije vsak, ki v pravni državi išče pravico na sodišču, izvaja nedopustno obliko pritiska in zastraševanja, opozarjajo v SDS in dodajajo, da je v Sloveniji "takšnih zastraševalcev po logiki Liberalne akademije v tem trenutku nekaj sto tisoč". "V pravi posmeh zapisanim besedam v peticiji Liberalne akademije je tudi podpis enega od osrednjih kreatorjev jugoslovanske in slovenske represivne zakonodaje, ki je dejansko vsebovala verbalni delikt," še navaja SDS na svoji spletni strani.

Liberalna akademija s takšnimi potezami po njihovo smeši samo sebe in načenja svojo verodostojnost. Če bi bila Miheljak in Ziherl prepričana, da njune obtožbe držijo, po mnenju SDS ne bi zganjala nobenega cirkusa. "Bila bi lahko celo vesela, da bosta dobila zadoščenje in pritrditev na sodišču," so prepričani.

"Za nazaj jim ne bo uspelo narediti prazne blagajne" Vendar tako Miheljak kot Ziherl ter njuni ideološki podporniki vedo, da na nobenem sodišču ne bosta mogla dokazati svojih trditev, menijo v stranki. "Tudi Liberalni akademiji namreč ne bo uspelo dokazati, da je bila Slovenija v mandatu vlade Janeza Janše diktatura, v kateri bi se kršile občečloveške vrednote. Iz proračunskega presežka, ki ga je Janševa vlada prepustila Pahorjevi, pa jim za nazaj ne bo uspelo narediti prazne blagajne," še navajajo v SDS.

Peticija v podporo Ziherlu in Miheljaku Kot je znano, so na spletni strani Liberalne akademije objavili peticijo v podporo Ziherlu in Miheljaku. Po mnenju podpisnikov je napovedana tožba predsednika SDS in nekdanjega premiera Janeza Janše, uperjena proti Ziherlu in Miheljaku, pa tudi drugim toženim posameznikom, "nedopustna oblika pritiska in zastraševanja". Doslej so peticijo med drugimi podpisali Darko Štrajn, Rudi Rizman, Miha Kovač, Boris Vezjak, Peter Božič, Jože Pirjevec, Vika Potočnik, Bojan Potočnik, Bogomir Kovač, Jožef Kunič in Matjaž Hanžek.

Ne spreglejte