Nedelja,
6. 7. 2025,
7.14

Osveženo pred

10 ur, 32 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,78

Natisni članek

Natisni članek

Obrambni izdatki vlada Socialni demokrati Levica Robert Golob Robert Golob Marjan Šarec

Nedelja, 6. 7. 2025, 7.14

10 ur, 32 minut

Marjan Šarec ostro: Tega niso storili prvič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,78
Marjan Šarec | Foto Liam Toni Šironjič

Foto: Liam Toni Šironjič

Evropski poslanec in nekdanji predsednik vlade Marjan Šarec, ki je bil v vladi Roberta Goloba tudi minister za obrambo, je v daljšem zapisu na družbenem omrežju Facebook ostro komentiral glasovanje o razpisu referenduma glede obrambnih izdatkov. Ob tem ni varčeval z besedami na račun strank, ki so podprle razpis referenduma – SDS, NSi, SD in Levica –, še posebej pa je bil kritičen do svojih nekdanjih koalicijskih partnerjev iz časa svoje vlade.

Po njegovih besedah glasovanje ni bilo presenečenje za tiste, ki "poznajo partnerje", ki so ga izglasovali. Pri tem izpostavlja, da je stranka Levica že v času njegove vlade glasovala usklajeno s SDS. Po njegovem prepričanju gre pri Levici in SD za politično sprenevedanje, ki se je dogajalo že takrat, ko nista podprli niti proračuna niti ministrice Angelike Mlinar. V obeh primerih je glasove zbral s pomočjo Zmaga Jelinčiča, kar ga je naposled privedlo do odstopa.

"Politično giljotino mi je na vrat sprožila Levica s svojo neodgovornostjo in kvazi načelnostjo," je zapisal in dodal, da zdaj zgodbo ponavljata tako SD kot Levica – navzven podpirata vlado, v parlamentu pa delujeta drugače.

Vlada, ki je naredila največ za nacionalno varnost

Šarec opozarja, da je prav aktualna vlada – katere del sta tudi SD in Levica – dosegla največ na področju obrambnega sistema in sistema zaščite in reševanja. Kot primer navaja sprejeto obrambno resolucijo ter uspešno gašenje požara ob pomoči letalskih sil.

Spomnil je, da se je predsednik vlade na vrhu zveze NATO zavezal k doseganju cilja treh odstotkov BDP za obrambo do leta 2030. Poudarja, da ne gre za odstotke, ampak za zmogljivosti Slovenske vojske, ki jih ni dosegla še nobena vlada doslej. "Zdaj smo na dobri poti," pravi.

Referendumska koalicija s figo v žepu

Opozoril je tudi na politično ozadje referendumske pobude, za katero meni, da jo je vsak izmed akterjev podprl s figo v žepu – za lastne koristi. Janši pripisuje željo po padcu vlade, SD naj bi želela oslabiti Gibanje Svoboda, Levica pa po njegovem deluje proti vsemu, kar je povezano z zvezo NATO, in želi zgolj preusmeriti pozornost s svojih notranjih težav, denimo z Miho Kordišem. O NSi pa pravi, da so že v času njegove vlade imeli dogovorjene resorje, a so ga nato pustili na cedilu: "Zame so bili in bodo farizejska stranka," dodaja.

Posebej je izpostavil nastop podpredsednika SD Luke Gorška na televiziji, kjer je kritiziral največjo koalicijsko stranko: "V kateri normalni koaliciji pa podpredsednik stranke napada partnerja v vladi?"

Za konec je zapisal, da se bo, če se bo vlada sesula, to zgodilo zaradi Levice in SD – tako kot je padla njegova. Če pa bo oblast ponovno prevzel Janez Janša, bo, kot pravi, jasno, kdo mu je tlakoval pot.

Vladimir Prebilič
Novice Prebilič s predlogom, ki ga je vlada že uresničila
Marjan Šarec
Novice Šarec o ozadjih, odporni Evropi in balkanski prihodnosti #video
Mini koalicija obramba
Novice "Celotna situacija v Sloveniji spominja na brexit"
Robert Golob. NATO.
Novice Gibanje Svoboda: predlagali bomo posvetovalni referendum o članstvu v Natu