Ginekološko-porodniški oddelek mariborske bolnišnice letos praznuje 45. obletnico uvedbe ultrazvoka.
Mariborski primarij Igor Japelj je ob tej priložnosti v izjavi za medije povedal, da je mariborska bolnišnica imela v bistvu prvi ultrazvok v takratni Jugoslaviji. Po oceni Japlja je ultrazvok prinesel zlato dobo v porodništvo in ginekologijo.
Prvi ultrazvok stal več kot nekaj dobrih avtomobilov
Dejal je tudi, da je osebno na ginekološko-porodniški oddelek mariborske bolnišnice prišel leta 1961, takrat pa so uvedli cel kup novih preiskav. Japelj pravi, da so vse metode sami preizkusili, pred 45. leti pa je ultrazvok stal več kot nekaj dobrih avtomobilov.
"V tistih časih je ultrazvok predstavljal ogromen napredek"
Pojasnil je, da so ultrazvok najprej kupili za ginekološko-porodniški oddelek, vendar so potem ultrazvočno diagnostiko sčasoma razširili na celotno mariborsko bolnišnico. "V tistih časih je ultrazvok predstavljal ogromen napredek. Ultrazvočna metoda nas je tako fascinirala, naenkrat smo imeli pogled v maternico, videli smo plod, njegov srčni utrip. Ko smo začeli, smo imeli enodimenzionalne naprave, zdaj so že tridimenzionalne. Danes ni več klinične stroke, v kateri se ultrazvok ne bi uporabljal," se spominja Japelj.
Poudaril je, da so v mariborsko bolnišnico takrat hodili na ultrazvočno izobraževanje tudi zdravniki iz drugih bolnišnic takratne skupne države, medtem ko so bili mariborski zdravniki predavatelji v ultrazvočnih šolah v Dubrovniku in Kragujevcu.
Med prvimi na svet punktirali folikle
Uvedbe ultrazvočne diagnostike v mariborski bolnišnici se spominja tudi zdravnik reproduktivne medicine Veljko Vlaisavljević, ki je povedal, da pred 45. leti nihče ni verjel, da je to ena obetavna metoda. Leta 1984 so tako s pomočjo ultrazvoka na ginekološko-porodniškem oddelku mariborske bolnišnice že punktirali folikle, kar je bila redkost v svetu.
Vaislavljević je še dejal, da so Belgijci razvili nov ultrazvok s pomočjo katerega bo lahko ženska sama doma naredila pregled, rezultate pa poslala po iPadu svojemu zdravniku. Meni tudi, da zdravnike čaka obdobje velike edukacije, saj so današnji bolniki vse bolj izobraženi in jim zdravniki morajo slediti.