Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
8. 12. 2008,
14.00

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 12. 2008, 14.00

9 let, 3 mesece

Kos ob dnevu boja proti korupciji opozarja na slabo situacijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji, je predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos zapisal, da je situacija zelo slaba, tako v Sloveniji kot v Evropi.

Slovenija je po njegovih besedah "zaradi nerazumljivega in na trenutke skrajno iracionalnega odnosa prejšnje vlade do neodvisne protikorupcijske komisije izgubila štiri leta in se na nekaterih področjih vrnila v kameno dobo boja proti korupciji". Prejšnja vlada je, dodaja Kos, z nekaterimi zakonskimi spremembami - zlasti na področju uslužbenskega sistema in na področju financiranja političnih strank - vzpostavila zelo ugodne pogoje za razmah korupcije. Konvencija OZN proti korupciji sprejeta že leta 2003 Sicer pa predsednik protikorupcijske komisije izpostavlja, da je bila Konvencija OZN proti korupciji sprejeta že leta 2003, vendar se države, ki so k njej pristopile in med katerimi je od februarja letos tudi Slovenija, še ne morejo sporazumeti, ali bodo sploh vzpostavile kakšen mehanizem, ki bo nadziral njeno uresničevanje.

Tudi EU na tem področju nima "nobenih standardov"

Tudi Evropska unija (EU), ki boj proti korupciji postavlja kot enega najresnejših pogojev za vstop, po njegovih besedah na tem področju nima "nobenih standardov in ne kaže nobene želje in ne aktivnosti, da bi se kdo v njenem imenu sploh lotil tega pojava". Od tod, dodaja Kos, izhajajo tudi vedno glasnejše ideje, da bi morali številnim komisarjem EU dodati še enega - za boj proti korupciji.

V Manchestru niti načelnega soglasja Kos opozarja, da se protikorupcijske institucije in njihovi voditelji v vrsti držav - med njimi poleg Albanije, Avstrije, Italije, Latvije, Romunije navaja tudi Slovenijo - srečujejo z resnimi grožnjami o ukinitvi, odstavitvi in zamenjavi. Članice najštevilčnejše evropske zveze protikorupcijskih organizacij EPAC (European Partners Against Corruption) pa se pred dvema tednoma v Manchestru niti načelno niso zmogle sporazumeti o tem, ali je treba vsaj moralno podpreti tiste organizacije in posameznike, ki so zaradi svojih protikorupcijskih aktivnosti tarča različnih povračilnih ukrepov.

Borba proti korupciji se mora nadaljevati

"Če je za uspešno borbo proti korupciji v Evropi res potreben nov evropski komisar, bo zelo hitro pokazal čas, v Sloveniji bi ta trenutek povsem zadoščalo že to, da bi se politika glede odnosa do tega in njemu podobnih pojavov začela držati svojih lastnih besed," sklene svoje pismo predsednik protikorupcijske komisije.

Ne spreglejte