Torek, 4. 1. 2022, 12.04
2 leti, 10 mesecev
Komisija za medicinsko etiko za razmislek o uvedbi obveznega cepljenja proti covid-19
Komisija za medicinsko etiko (KME) se pridružuje pozivom zdravstvenih ustanov in združenj, da se razmisli o obveznosti cepljenja skupin, ki so po dozdajšnjih epidemijskih izkušnjah najbolj izpostavljene težjim oblikam bolezni, in vseh, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi. "V omejevanju epidemije KME izreka podporo vsem ukrepom, ki so zakoniti, po svojem namenu preventivni in javnozdravstveno etično utemeljeni. Mednje spada tudi cepljenje in v številnih okoljih, kjer stanje epidemije to zahteva, uvajajo njegovo obveznost," so zapisali v sporočilu za javnost.
"V Sloveniji ceno nizke precepljenosti vsak dan plačujejo zaradi covid-19 oboleli, hospitalizirani, intenzivno zdravljeni in umrli bolniki, med katerimi je največ necepljenih. Za resne neželene posledice cepljenja, je država dolžna sprejeti pravila za urejanje odškodninskih postopkov. V primeru novih epidemičnih variant virusa pa bi - glede na strokovno presojo in učinkovitost cepiv - veljalo razmisliti tudi o splošnem obveznem cepljenju," so zapisali na KME.
KME: Neenotnost stroke podpira proticepilsko razpoloženje v naši družbi
Ob tem so opozorili na potrebo po strokovni enotnosti v oblikovanju preventivnih ukrepanj in pozvali stroko, da ob nesoglasjih poišče načine za njihovo odpravo. "Neenotnost stroke podpira proticepilsko razpoloženje v naši družbi, ki jo v epidemijskem stresu obremenjuje še družbena razdvojenost v sprejemanju in izpolnjevanju potrebnih in strokovno utemeljenih preventivnih ukrepanj," so zapisali.
Svoje stališče o uvedbi obveznega cepljenja sta pred tem že podali svetovalna skupina za covid in strokovni svet UKC Ljubljana.
96