Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 4. 2008,
11.15

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 4. 2008, 11.15

8 let, 9 mesecev

Komisija DZ še brez sklepov v primeru Podobnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Komisija DZ za nadzor javnih financ je danes na nujni seji vnovič obravnavala nepravilnosti, ki jih je računsko sodišče ugotovilo na ministrstvu za okolje.

Sklepov ni sprejemala, saj je morala sejo prekiniti zaradi začetka seje DZ in jo bo nadaljevala v četrtek zjutraj. "Janša naj posreduje odgovor, ministrstvo pa predstavi ukrepe" Kot je uvodoma pojasnil predsednik komisije Milan Petek (LDS), je namen nujne seje obravnava realizacije sklepov, ki jih je komisija sprejela februarja glede poziva računskega sodišča za razrešitev ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika. Komisija je v sklepih pozvala premiera Janeza Janšo, da tudi njim posreduje pisni odgovor na poziv sodišča, ministrstvo pa, naj jih v roku 60 oz. 30 dni predstavi ukrepe za dokončno odpravo ugotovljenih nepravilnosti.

"Izgleda, da smo poslanci moteči"

Petek je opozoril, da je 15-dnevni rok za odgovor premiera potekel že v drugi polovici februarja, a od njega niso dobili nobenega odgovora. "Ta ignoranca do organa, ki mu predsedujem, ostaja, je dejstvo in kot izgleda, smo poslanci moteči," je ocenil Petek.

O dopisu, ki so ga od ministrstva prejeli prejšnji teden, je Petek menil, da gre v enem delu za predstavitev sprejetih ukrepov, v drugem "pa se ponovno ukvarja z dokazovanjem tega, kako računsko sodišče v svojem revizijskem in porevizijskem poročilu ni pravilno ugotovilo stanja in kako je ministrstvo popolnoma pravilno ravnalo".

"Sprejeli smo vse relevantne podzakonske akte"

Generalna direktorica direktorata za evropske zadeve in investicije na okoljskem ministrstvu Bernarda Podlipnik je poudarila, da je ministrstvo v letih 2004 do 2006 "sprejelo vse relevantne podzakonske akte zakona o varstvu okolja in zakona o gospodarskih javnih službah", s tem pa tudi podrobnejši nadzor na zaračunavanjem okoljskih dajatev.

Šoltes: Še vedno niso predstavljene celovite aktivnosti ukrepov Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je pozdravil določene aktivnosti okoljskega ministrstva, pri čemer pa "še vedno niso predstavljene celovite aktivnosti ukrepov". Med temi je opozoril predvsem na potrebo po izvedbi poračuna preveč zaračunanih okoljskih dajatev, ter da je treba zagotoviti nadzor nad zaračunavanjem te dajatve uporabnikom storitev.

Cvikl: Eklatantna kršitev slovenskega pravnega reda

Za Milana M. Cvikla (SD) je dogajanje v zvezi s Podobnikovo razrešitvijo "eklatantna kršitev slovenskega pravnega reda". Po njegovem mnenju namreč ni nobenega razloga za to, da se predsednik vlade ne odzove. Računsko sodišče je dalo svoje končno mnenje "in tukaj je postopek zaključen". "Na potezi je samo še predsednik vlade," je dejal. Cvikl se je ob primerih, ko so bili drugi vodilni javni uslužbenci zaradi podobnih kršitev razrešeni, vprašal, ali "so ministri v Sloveniji neka posebna kasta".

Veršnik: Razprava je povsem politična Rudi Veršnik (SDS) je menil, da "predsednik ni tako naiven, da bi enostavno nasedel nekim političnim zahtevam", ampak ima pravico, da pred sprejetjem kakršnekoli odločitve preuči vsa dejstva. Veršnik je prepričan, da do tega še ni prišlo, ker premier "nima še vseh utemeljitev za kakršenkoli odziv". Ocenil je še, da je razprava o Podobnikovi razrešitvi povsem politična, ker se s problemom, ki izhaja izpred nekaj let, srečujemo praktično pred volitvami.

Testen že v drugih priemrih "ugotovil" politično delovanje računskega sodišča

Ciril Testen (NSi) je opozoril, da je že pri ravnanju v zvezi s prodajo deležev Soda v hotelih Morje in Palace ugotovil politično delovanje računskega sodišča. Odločitev sodišča je tedaj bila "škandalozna" in je "zelo omajala moj pogled na strokovnost in profesionalnost računskega sodišča", je dejal. Predsednik upravnega odbora Soda je bil tedaj prav Cvikl, je dodal.

Cvikl je Testenu odgovoril, da gre za klasično taktiko koalicije v tem mandatu, namreč usmerjanje pozornosti od problema k osebni diskvalifikaciji. Če obstaja sum, da so bile pri prodaji deleža v hotelih Morje in Palace storjene nepravilnosti, pa naj se sproži ustrezne sodne postopke, je dodal.

Pečanova: Odgovori ministrstva so arogantni in izmikajoči

Za Bredo Pečan (SD) je bistvo vprašanja to, da je bilo uporabnikom komunalnih storitev zaračunano prekomerno plačilo. Ministrstvo pa kot objektivni odgovoren organ ni storilo ničesar, da bi ta denar ljudem vrnili. Odgovarjanje ministrstva je označila za "arogantno" in "izmikajoče".

Drofenik: Ministrstvo vsaj dvakrat na križu zaradi preteklih grehov Marjan Drofenik (SLS) je spomnil, da so se napake na ministrstvu zgodile v obdobju 2002-2005. "To ministrstvo za okolje in prostor je v tem mandatu že vsaj dvakrat na križu zaradi grehov preteklosti," je dodal.

Ne spreglejte