Kako varni so avtobusi, s katerimi na izlete in druge šolske obveznosti prevažajo otroke, so se po včerajšnji nesreči nemškega avtobusa spraševali marsikateri starši.
Aprila letos je začela veljati zakonodaja, ki opredeljuje odgovornost pri avtobusnem prevozu otrok. Kot pojasnjuje Vesna Marinko iz Javne agencije za varnost prometa, morajo avtobusi, ki prevažajo skupine otrok na razdaljah, daljših od 50 km, ali pri vožnji skupine otrok po avtocesti in cesti, rezervirani za motorna vozila, imeti obvezno vgrajene varnostne pasove na vseh sedežih.
Najem avtobusa: z ali brez?
Kakšne so zahteve glede značilnosti avtobusov, ki jih izobraževalne ustanove najemajo za prevažanje najmlajših, smo preverjali po nekaterih slovenskih vrtcih, osnovnih in srednjih šolah.
Pripetih le 30 odstotkov voznikov avtobusa
Zanimivo pa je, da kljub očitni doslednosti prevoznikov njihovi vozniki niso preveč dosledni. Tako je bilo po podatkih javne agencije za varnost prometa lani v Sloveniji z varnostnim pasom pripetih le 30 odstotkov voznikov avtobusov in 50 odstotkov voznikov v tovornem prometu. Je pa zato toliko bolj razveseljivo stanje pri voznikih osebnih vozil. Lani je bilo pripetih 92 odstotkov voznikov osebnih vozil, 93 odstotkov sovoznikov in 69 odstotkov potnikov na zadnjem sedežu.
Kazen ni previsoka
Če odgovornih za prevoz otrok ne skrbi otrokova varnost, pa jih bo morda suša v njihovih denarnicah. Zakon določa, da pedagoški spremljevalci, ki ne poskrbijo za varnost otrok v vozilu, plačajo globo 200 evrov, vozniki, ki ne zagotovijo uporabe varnostnega pasu otrok v vozilu, kjer so vgrajeni varnostni pasovi, globo v višini 250 evrov, pravne osebe ali samostojni podjetniki, ki prevažajo skupino otrok in ne zagotovijo varnosti otrok v vozilu, pa globo tisoč evrov.