Petek, 28. 11. 2014, 11.15
8 let, 8 mesecev
Kaj je Janša zapisal v ustavno pritožbo v zadevi Patria (video)
Franci Matoz, odvetnik Janeza Janše, je na novinarski konferenci v slabih dveh urah predstavil včeraj vloženo ustavno pritožbo prvaka SDS Janeza Janše zoper sodbo v zadevi Patria.
Povedal je, da so v ustavni pritožbi navedli več argumentov, da je bila sodba v zadevi Patria pristranska. Med drugim je dejal, da je imela "sodnica (Barbara,op. a.) Klanjšek skozi celoten postopek predsodek, da je Janeza Janšo treba obsoditi" in je skladno s tem vodila celoten postopek do dokončne razsodbe.
Ko je ustavno sodišče pred meseci zavrglo Janševo zahtevo za varstvo zakonitosti, je večina sodnikov računala na učinkovitost pravnega sredstva pred vrhovnim sodiščem, je dejal Matoz. "Pričakovali so, da bo kršitve ugotovilo že vrhovno sodišče. A zgodilo se je ravno obratno," je povedal Matoz, ki je spisal 56 strani dolgo ustavno pritožbo na vse tri sodbe, in sicer sodbo okrajnega sodišča, sodbo višjega sodišča in odločitev vrhovnega sodišča v zahtevi za varstvo zakonitosti. Pričakuje, da bo ustavno sodišče odločilo zelo hitro in da bo do novega leta odločilo o začasni odredbi, da se Janšo do končne odločitve izpusti iz zapora. "Pa tudi, da bo na koncu ugodilo ustavni pritožbi in vse dozdajšnje sodbe razveljavilo."
Pristranskost sojenja Matoz utemeljujejo tudi z neizločitvijo predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše iz postopka, v katerem je odločal o Janševi zahtevi za varstvo zakonitosti. Kot je znano, je bil zahtevek za izločitev Masleše dvakrat zavrnjen.
"Drugo zahtevo smo podkrepili z notarsko overjeno izjavo zakoncev, ki sta Maslešo slišala reči, da je treba Janšo sfukati, ni pa zanemarljivo, da je Janša leta 2010 ob imenovanju Masleše za predsednika sodišča temu odkrito nasprotoval. Rekel je, da gre pri njegovi izvolitvi za simbolni posmeh človekovim pravicam."