O morebitnem bivanju jetnikov iz Guantanama bo odločala vlada, dobili pa bodo lahko začasno bivanje za največ pet let, piše v predlogu zakona o tujcih, ki ga vlada včeraj še ni potrdila.
Predsednik vlade Borut Pahor je včeraj po seji vlade dejal, da so sprejemanje zakona prekinili, ker je ostalo odprto vprašanje pridobivanja biometričnih podatkov. Del zakona, ki bo omogočil sprejem zapornikov iz Guantanama, pa bo po Pahorjevi napovedi ostal nespremenjen.
Glavno merilo za sprejem zapornikov bo nacionalni interes
Predlog zakona določa, da lahko tujec dobi dovoljenje za začasno bivanje, če je to "v interesu Republike Slovenije". Predlog poda ministrstvo ali kakšen kateri drug državni organ, ki mora "utemeljiti obstoj interesa in priložiti dokazila, da ima tujec zadostna sredstva za preživljanje in ustrezno zdravstveno zavarovanje". Na podlagi sklepa vlade bo postopek izdaje dovoljenja za začasno prebivanje uvedlo notranje ministrstvo in ne upravna enota, kot je običajno.
Nevarnih guantanamovcev ne bomo sprejemali
Dovoljenja ne bo mogoče izdati, če pri tujcu "obstajajo resni razlogi za sum, da utegne pomeniti nevarnost za javni red in varnost ali mednarodne odnose Republike Slovenije ali obstaja sum, da bo njegovo prebivanje v državi povezano z izvajanjem terorističnih ali drugih nasilnih dejanj, nezakonitimi obveščevalnimi dejavnostmi, proizvodnjo ali prometom z drogami ali izvrševanjem drugih kaznivih dejanj".
Dovoljenje bo mogoče izdati tudi tujcu, ki dejansko že živi v Sloveniji. Veljavni zakon o tujcih sicer določa, da mora dovoljenje za prvo prebivanje tujec pridobiti pred vstopom v državo.
Ministrstvo najprej ni želelo posredovati celotnega besedila zakona
"Predlagatelj ocenjuje, da bo s tem vzpostavljena pravna podlaga za vstop in prebivanje oseb iz Guantanama, konceptualno izvedljiv pa bo tudi upravni postopek izdaje dovoljenja za prebivanje. Hkrati so v teh izjemnih okoliščinah podana zagotovila, da bodo te osebe lahko dejansko prebivale v Republiki Sloveniji, se lahko preživljale in imele tudi ustrezno zdravstveno zavarovanje," je zapisano v predlogu zakona.
Notranje ministrstvo nam je najprej poslalo le del zakona, ki se nanaša na pravno podlago za sprejem zapornikov iz Guantanama. Celotnega besedila nam niso hoteli poslati, češ da še ni medresorsko usklajeno. Po ponovni zahtevi smo pozno popoldne vendarle dobili celotno besedilo sicer še neusklajenega zakona.