Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 9. 2011,
14.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 9. 2011, 14.23

8 let, 8 mesecev

Janša: Škoda je neizmerljiva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Z zaslišanjem Janeza Janše se je nadaljevala pravda, s katero Janša zaradi izjav o njegovi domnevni vpletenosti v afero Patria zahteva odškodnino, umik izjav in objavo sodbe.

Gre za poseben primer, saj so bile obtožbe izrečene v trdilni obliki, je na začetku, ko je stopil na oder za priče, pojasnil Janez Janša. Ta v pravdi, s katero od finske televizije YLE in novinarja Marcusa Berglunda, ki je pripravil in posnel prispevek Resnica o Patrii, ter od slovenskih sogovornikov v oddaji nekdanjega generalnega direktorja policije Bojana Potočnika in direktorja Sistemske tehnike Milana Švajgerja zahteva milijon in pol evrov odškodnine, umik izjav in objavo sodbe.

Namerna škoda oziroma naklep "28. avgusta je Nedeljski Dnevnik najavil finsko oddajo z besedami, da Milan Kučan pripravlja veliki pok, ki bo prišel s Finske. Štiri dni pozneje je finska televizija dejansko objavila oddajo Resnica o Patrii, kot takratni predsednik vlade pa sem bil neposredno obtožen, da sem podkupljen," je povedal Janša. Berglund, tako pravi Janša, je v oddaji zatrdil, da črka J pomeni predsednika slovenske vlade, ki potrebuje denar za pokojnine, vsota podkupnin pa naj bi bila od 22 do 50 milijonov evrov. Janša je prepričan, da se je finski novinar zavedal svojega početja, ko je o ljudeh iz Patrie, ki so bili takrat že v priporu, govoril kot o osumljencih, o Janši pa v trdilni obliki, kar pomeni, "da je namenoma povzročil nepredstavljivo škodo meni, vladi, državi in stranki", škode pa po Janševih besedah ne more ločiti. Kot je še povedal, so se posledice kazale tako, da se je slovenska javnost v času predvolilne kampanje ukvarjala z afero Patria, čeprav v oddaji ni dokaza za obtožbe.

Finska TV ni objavila demantija "Ravno takrat sem sedel na seji evropskega sveta v Bruslju, Berglund pa je poskrbel še za angleški prevod, saj so to posredovali vsem svetovnim tiskovnim agencijam. V eni uri je praktično vsa Evropa vedela," je pojasnjeval Janša. Dodal je še, da finska televizija v vsem tem času, torej v treh letih, ni objavila popravka, ki ga je posredoval v 24 urah: "Če bi finska televizija objavila drugo plat, do te tožbe ne bi prišlo," pravi Janša, ki s tem utemeljuje tudi naklep, da se povzroči tudi politično škodo.

Trpel ne le njegov ugled, temveč ugled Slovenije Ocenil je, da ni bil očrnjen le njegov ugled in ugled stranke, temveč vse države, saj naj bi nekateri Slovenijo prikazovali kot koruptivno državo, na obtožbe so morali odgovarjati tako na zunanjem ministrstvu kot gospodarske delegacije. Pojasnil je, da je imela stranka zaradi izgubljenih stolčkov v parlamentu 4,5 milijona evrov škode, saj "bi dobili najmanj 10 odstotkov glasov več, če ne bi bilo teh obtožb".

Osebno mu je bilo neprijetno, ko je moral braniti svoj ugled, od česar pa je njegov poklic odvisen, prav tako pa ne mine dan, da mu ne bi bilo treba pojasnjevati obtožb v zvezi z afero Patria.

Sicer pa je narok minil v podajanju žogice odvetnikov k Janezu Janši in obratno, ko so vlagali še dodatne vloge oziroma dokaze in jih utemeljevali. Tako je pooblaščenec finske televizije in Berglunda po tistem, ko je Janša vztrajno ponavljal, da je črka J v dokumentaciji nekdo, ki potrebuje denar za pokojnino, poudaril, da je v dokumentih s Finske jasno ločeno, kdaj gre za osebe iz Hrvaške in kdaj iz Slovenije. "Iz korespondence med lobisti je jasno razvidno, za katere projekte gre, zato ni nobenega dvoma, za katero osebo pod črko J gre, ki se je nekajkrat pojavil tudi kot PM – prime minister oz. predsednik vlade," je povedal pooblaščenec.

Finci imeli pet mesecev pred razpisom natančne podatke Poudaril je, da iz zapisa iz maja 2005 izhaja, da je imela Patria že takrat, to je pet mesecev pred javnim razpisom, točne podatke o tem, kako bo razpis tekel, v kakšnih rokih, zelo podrobno pa je imela tudi analizirano politično situacijo v Sloveniji in že vzpostavljene stike z lobisti," je pojasnil pooblaščenec, povedano pa pojasnil z zapisom z dne 17. maj 2005: "Vladajoča stranka SDS hoče zapreti Ravne in torej zaustaviti denar, ki priteka v stranko LDS. Zaradi nadzora LDS in dotoka denarja iz Sistemske tehnike v LDS želi vladajoča stranka presekati dotok financ v LDS tako, da zavira nove projekte v Sistemski tehniki."

Sojenje se bo nadaljevalo 11. novembra, ko bo sodnik odločil tudi o tem, ali bo in na kakšen način zaslišan finski novinar.

Ne spreglejte