Ponedeljek, 9. 7. 2012, 7.26
8 let, 8 mesecev
Janša o izbrisanih: Treba bo ločiti upravičene od neupravičenih
Poslanko Pozitivne Slovenije (PS) Tamaro Vonta je namreč v okviru poslanskih vprašanj, ki jih premieru in ministrom danes postavljajo poslanci, zanimalo, kako bo država uresničila odločbo Evropskega sodišča za človekove pravice o izbrisanih. Slednje je šestim izbrisanim določilo po 20.000 evrov odškodnine, hkrati pa je naši državi naložilo, da v roku enega leta vzpostavi sistem, ki bo sistemsko uredil izplačilo odškodnin vsem izbrisanim.
"Številni primeri, ko bi morala država izplačati odškodnine, še vedno niso rešeni, za primer naj izpostavim samo oškodovance iz druge svetovne vojne, ki še vedno niso dobili odškodnine", je še dodal.
Vonta je ob tem Janši še dejala, da upa, da se zaveda, da je s tem dejal, da Evropsko sodišče za človekove pravice mlati prazno slamo.
Poslanec SD Janko Veber je premiera vprašal, kako bo vlada zaščitila negotov položaj delavcev v podjetjih, ki so se znašla v težavah, ter s katerimi ukrepi bo pomagala posameznim panogam, ki so ključne za oživitev gospodarstva.
Poslanko Barbaro Žgajner Tavš je zanimalo, kateri so tisti pozitivni učinki zakona za uravnoteženje javnih financ, ki državi zagotavljajo hitrejši izhod iz krize in obenem ohranjajo ustavno zagotovljene postulate slovenske države.
Janša se je odgovoril tudi na vprašanje o znižanju pokojnin: "Vlada upokojencem ni naredila krivice. vlada je znižala zgolj prejemke, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih."
Iz vrst koalicije je vprašanje zastavil Mihael Prevc (SLS), ki so ga zanimali ukrepi vlade na področju gospodarskega kriminala, korupcije in finančnih prevar. Premiera je vprašal, kaj lahko pričakujemo pri spremembah zakonodaje s področja pravosodja, da bodo omogočeni hitrejši in učinkovitejši postopki.
V odgovoru na to vprašanje je Janša spomnil na prvo sanacijo bank v začetku 90-ih let, ko so v slovenskih bankah manjkale milijarde. Takrat so po njegovem mnenju to pokrili davkoplačevalci iz lastnega žepa. Janša je mnenja, da smo danes ponovno pred to situacijo. Dodal je še, da je večina ljudi, ki je povzročila tisto luknjo, še naprej vedrila v slovenskih bankah, nihče pa ni odgovarjal. Povedal je še, da imajo banke velik del slabih kreditov, ker so številna podjetja, ki so jih najela, propadla. Veliko kreditov je bilo podeljenih tudi na podlagi poznanstev, klientelizma, posojila pa tudi niso bila zavarovana. Predsednik vlade je zato mnenja, da morajo pristojni organi te primere resno in prioritetno obravnavati.