Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 1. 2008,
22.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 1. 2008, 22.51

8 let, 7 mesecev

Janša na sprejemu predsednikov o pomenu svobode izražanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Trije predsedniki - predsednik države, predsednik vlade in predsednik državnega zbora - so pripravili novoletni sprejem za novinarje.

Janez Janša je izrazil upanje, da bodo novinarji ustvarjali prostor, v katerem se bodo lahko različna mnenja svobodno izražala. Danilo Türk pa je opozoril, da so različna mnenja nekaj povsem normalnega. Türk: Vprašanja okoli svobode medijev so povsem normalna Po besedah predsednika republike Danila Türka je povsem normalno, da se v družbi postavljajo nekatera temeljna razmišljanja, kot so lastniški odnosi v medijih, koncentracija vpliva v njih, odnosi med javnimi oblastmi in podobno. Vse to so po njegovem mnenju vprašanja, s katerimi se tudi ostala Evropa sooča že dolgo. Prav zato bi lahko tudi pri nas uporabili tuj izkušnje, ko se lotevamo teh stvari.

Ob tem je Türk spomnil, da tako javni funkcionarji kot novinarji opravljajo skupno delo, saj oboji služijo javnosti. Odgovornost novinarjev je po njegovem mnenju še zlasti velika, saj so med drugim odgovorni za javno besedo, točnost in etiko. "To so stvari, zaradi katerih vam izražam vso spoštovanje do vašega dela," je dodal. Premier Janez Janša je svojem govoru izrazil veselje, da potem, ko je na lanskem sprejemu manjkal predsednik države, vsi trije predsedniki znova organizirajo skupen sprejem. Po njegovih besedah gre za dobro tradicijo, ki jo je treba ohraniti.

Janša: Dobrega se bomo spominjali, slabo bomo pozabili V letu 2007 je bilo po besedah premiera narejenega veliko dobrega pa tudi slabega. Dobrega se bomo spominjali, slabo bomo pozabili, je dejal. Kot enega izmed svetlejših trenutkov slovenskega novinarstva je premier izpostavil delo medijev ob lanski vodni ujmi. Kot je spomnil, je v tem primeru vse tisto, kar ustvarja javno mnenje, "delovalo povezano in solidarno". Zaradi tega ljudje, ki so jih prizadele ujme, "niso ostali osamljeni ob občutku, da so pozabljeni". "Tudi zaradi tega smo bili vsi skupaj uspešni," je dejal premier. Na koncu je izrazil upanje, da bodo novinarji v letu 2008 ustvarjali prostor, v katerem bo mogoče svobodno izražati različna mnenja in kjer bo zmagovala resnica.

Predsednik državnega zbora France Cukjati je dejal, da je konec nekega leta čas, ko lahko pogledamo, kaj smo naredili dobro in kaj bi lahko naredili boljše. "So stvari, na katere smo ponosni in so stvari, na katere bi radi čim prej pozabili. Ampak zavedati se moramo, da smo vsi samo ljudje in da vsi delamo napake," je dejal. Novinarjem je zato v letu 2008 zaželel tri stvari: da bi imeli pri svojem delu srečno roko; da bi se javnost vedno, ko se jim zalomi, odzvala razumevajoče; in "da greste v novo leto z novim upanjem in novim veseljem."

Ne spreglejte