Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 4. 2014,
16.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

evropske volitve evropske volitve referendum

Torek, 15. 4. 2014, 16.20

8 let, 8 mesecev

Izvedba referenduma skupaj z evropskimi volitvami bi lahko bila sporna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Če bo ustavno sodišče določilo 25. maj za datum referenduma o arhivski noveli, obstaja možnost, da bi se pojavilo kar nekaj dilem, ki bi lahko ogrozile veljavnost referenduma.

Državna volilna komisija (DVK) je med drugim razpravljala, ali bi v primeru izvedbe referenduma 25. maja, imeli skupne volilne odbore za obe glasovanji. Vprašali so se še, ali bo veljal kvorum, uveden z ustavno spremembo, čeprav DZ še ni sprejel izvedbenega zakona.

Frantar: To, da je poceni, ni pravi argument Predsednik Državne volilne komisije Anton Gašper Frantar je na seji opozoril, da so volilni odbori za evropske volitve sestavljeni glede na zastopanost strank v Evropskem parlamentu, medtem ko bi za referendum morali biti sestavljeni glede na zastopanost političnih strank v DZ.

Če bi pustili, da volilni odbori, ki so bili sestavljeni za evropske volitve, opravljajo tudi dela za referendum, potem bi lahko tiste stranke, ki niso zastopane v Evropskem parlamentu, so pa v DZ (PS, SLS in DL), izpodbijale njihovo sestavo. Po njegovem mnenju je treba pretehtati, ali to predstavlja nevarnost za samo veljavnost referenduma. Z isto dilemo bi se po njegovih besedah soočili tudi, če bi referendum potekal sočasno z lokalnimi volitvami.

Kot pravi, ne more kot argument za skupne volilne odbore navesti to, da je poceni, čeprav ni v celoti zakonito. S skupnimi odbori bi sicer resda lahko prihranili dva milijona evrov, a opozarja, da če bi referendum zaradi tega padel, bi se stvar podražila na 3,5 milijona evrov.

Zdaj je na potezi sodišče Vprašanje datuma referenduma bo na dnevnem redu seje ustavnega sodišča znova v četrtek, DVK pa bo o tej dilemi odločala po tem, ko bo znana odločitev sodišča.

Če bi ustavno sodišče odločilo, da je odlok za izvedbo referenduma na 4. maj ustaven, pa je vprašanje zmožnosti izvedbe referendumskih opravil. Zakon o referendumu in o ljudski iniciativi zahteva, da dan glasovanja ne sme biti manj kot 30 dni oddaljen od dneva razpisa referenduma, z odločitvijo ustavnega sodišča o zadržanju izvrševanja odloka pa so se referendumska opravila zaustavila.

Sicer pa je DVK že prejela nekatere zahteve volilnih upravičencev za glasovanje v tujini. Če se bo datum referenduma spremenil, potem bo treba ljudi o tem obvestiti ter jih povprašati, ali zahteva za glasovanje v tujini velja tudi za nov datum.

Ne spreglejte