Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 5. 2008,
15.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 5. 2008, 15.14

8 let, 8 mesecev

Hrvaška in Slovenija podpisali sporazum o vojnih grobiščih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pristojni ministrici Hrvaške in Slovenije, Jadranka Kosor in Marijeta Cotman, sta podpisali sporazum o urejanju vojnih grobišč za žrtve v obeh svetovnih vojnah in povojnih obdobjih.

"Dodali smo kamenček v mozaik, ki se mu reče zgodovinska resnica," je ob tem poudarila Kosorjeva. "Zavezujemo se, da bomo uredili grobišča tako na slovenski kot na hrvaški strani v skladu z mednarodnim pravom, ter da na ta način izkažemo pieteto umrlim in izrazimo spoštovanje," pa je dodala slovenska ministrica Cotmanova.

"Spomenik za vse žrtve, tako vojne kot civilne"

Poudarila je, da bodo vsa pokopališča obeležena z znamenji, ter da namerava Slovenija postaviti spomenik v obliki kostnice za vse žrtve, tako vojne kot civilne, na Teznem. Na tem območju so lani odkrili ostanke od 15.000 do 17.000 ljudi, je spomnila podpredsednica hrvaške vlade in ministrica za družino, veterane in medgeneracijsko solidarnost.

Na vprašanje o številu grobišč je Cotmanova odgovorila, da je v Sloveniji približno 500 grobišč, na katere se nanaša podpisani sporazum. "Odkrili smo 110.000 pokopanih oseb, izkopi in sondiranja pa se nadaljujejo. Na žalost to delo še ni končano", je povedala.

Ustanovili bodo tudi posebno medvla-dno telo

"Sporazum bo dobra novica za tisoče in tisoče družin, ki še vedno ne vedo za usodo svojih članov," je dodala Kosorjeva, ki je spomnila, da so priprave na omenjeni sporazum potekale od leta 2000. Podpredsednica hrvaške vlade je dodala, da je hrvaško državno tožilstvo od pristojnih slovenskih organov zahtevalo informacije, ki naj bi pripeljale do imen tako naročnikov kot storilcev pobojev na območju Slovenije po drugi svetovni vojni.

Obenem je napovedala oblikovanje medvladne mešane komisije, ki bo skrbela za izvedbo podpisanega sporazuma. Vsaka država bo v obdobju šestih mesecev po uveljavitvi sporazuma imenovala po tri člane komisije.

Slovenci bodo skrbeli za hrvaška, hrvati pa za slovenska grobišča

Sporazum med drugim določa, da bo stroške za vzdrževanje hrvaških vojaških grobišč pokrivala slovenska vlada, medtem ko bo hrvaška stran skrbela za slovenska vojaška grobišča. Sicer pa sta državi lahko soglasni, da vsaka stran ureja in vzdržuje vojaška grobišča, ki so na državnem območju druge strani.

Ne spreglejte