Ivo Vajgl se z zavrnitvijo sklica izredne seje, ki so jo zahtevali poslanci SDS, SLS in SNS, "požvižga na poslovnik in ustavna določila", je dejal poslanec SDS Branko Grims.
Na seji naj bi razpravljali o Vajglovih obljubah odškodnin t.i. izbrisanim v Beogradu, kar je po Grimsovem mnenju "nepojmljiv škandal".
"Slovenija očitno ni več demokratična država"
"To je nekaj, kar že presega svoje meje in zaradi česar javno trdim, da Slovenija od teh trenutkov naprej očitno ni več demokratična država, kajti gre za direkten poseg v ustavno pristojnost, v pristojnost, ki izhaja iz same ustave in ki seveda s tem, kar gospod Vajgl navaja kot izgovor, nima nobene zveze," je v izjavi za medije danes dejal Grims.
Kot je ob tem pojasnil, ustavno načelo, da poslanci niso vezani na kakršna koli navodila, s čimer je Vajgl utemeljil zavrnitev sklica izredne seje, "v praksi pomeni, da nimaš imperativnega mandata in da te za dani glas v tej dvorani v slovenskem državnem zboru nihče ne more klicati na kazensko odgovornost". Po Grimsovih besedah pa ta člen v nobenem primeru "ne daje pooblastila, da greš obljubljati v imenu države Slovenije, v imenu parlamenta ali njenega delovnega telesa, skratka v imenu slovenskih institucij karkoli v tujino".
"Ne gre zgolj za Vajglovo odgovornost"
"Glede na to očitno popolno pravno neznanje ali pa ignoranco gospoda Vajgla nam ne bo preostalo drugega, kot da skličemo tudi izredno sejo DZ kot celote," je napovedal Grims. Kot je ob tem poudaril, ni več mogoče govoriti samo o Vajglovi odgovornosti, ampak sta za to odgovorna tudi predsednik DZ Pavel Gantar, saj je v vednost tudi on dobil dobil dopis o zavrnitvi sklicane izredne seje, in celotna koalicija, "ki vse to tolerira".
Vajgl lahkomiselno obljubil odškodnine?
"Če izhajate iz najvišjega že vloženega zahtevka t.i. izbrisanih, ga pomnožite z 18.400 primeri, ki jim je Vajgl v imenu koalicije tako lahkomiselno obljubil odškodnine, in recimo, da bo sodišče priznalo samo deset odstotkov tega zneska, je to znesek v velikosti dveh milijard evrov," je ocenil Grims. Pri tem je opozoril, da je to "dva in pol krat več kot vsi ukrepi", ki jih je vlada predlagala na ponedeljkovi "izredni seji o prihajajočih težavah za svetovno in slovensko gospodarstvo".
"To seveda pove, kako lahkomiselno in kako neverjetno neodgovorno je ravnanje sedanje koalicije, ne samo v luči etike, ampak tudi v luči prihajajočega izziva za slovensko gospodarstvo, prihajajoče krize, ki se lahko tudi v Sloveniji pojavi," je še dejal Grims.