Torek, 24. 7. 2012, 20.50
9 let
Goršek o Jankovićevi vožnji: Divjanje po avtocesti je nesprejemljivo

Pred dnevi se je v medijih pojavil videoposnetek, ki prikazuje divjo vožnjo ljubljanskega župana in prvaka Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića na avtocesti med Koprom in Ljubljano. Ta je potekala pred okoli enim mesecem in je večkrat presegla 200 kilometrov na uro kljub ponekod predpisanim omejitvam hitrosti med 110 in 130 kilometrov na uro.
Divjanje Zorana Jankovića pomeni kršitev zakona o pravilih cestnega prometa, ki za takšno dejanje predvideva takojšen odvzem vozniškega dovoljenja, posledično prepoved vožnje motornih vozil in denarno kazen 400 evrov.
Toda policija je sporočila, da "morajo biti meritve hitrosti v cestnem prometu, na podlagi katerih je mogoče izpeljati prekrškovni postopek, izvedene z merilniki hitrosti, ki so tipsko odobreni in izpolnjujejo meroslovne in z njimi povezane tehnične zahteve." Če ni tako, policija ali drugi nadzorni organi "nimajo zakonske podlage za ukrepanje".
"A v pravni državi obstajajo predpisani postopki za ugotavljanje kršitev hitrosti, zato so rezultati meritev hitrosti zakonsko veljavni in uporabni le takrat, ko je hitrost merjena z merilniki, ki so tipsko odobreni in hkrati izpolnjujejo meroslovne in z njimi povezane tehnične zahteve. A pri svojem delu mora upoštevati zakonsko določene predpise, to je navsezadnje tudi standard zaščite posameznika," je poudaril.
Kot je zatrdil, na avtocestnem omrežju policija uporablja deset stacionarnih merilnikov hitrosti, med drugim tudi na odseku, ki se v povezavi z Jankovićevo prehitro vožnjo omenja v medijih. Merilniki hitrosti samodejno zaznavajo prehitro vožnjo vozil, na podlagi katerih steče prekrškovni postopek. Če je Janković na odseku, kjer stoji radar, vozil prehitro, je po Gorškovih besedah prekrškovni postopek torej stekel samodejno.
"Policija si na različne načine prizadeva izboljšati varnostne razmere na naših cestah, tudi z akcijami poostrenega nadzora hitrosti, kakršno je izvajala konec tega tedna. Vsako divjanje po slovenskih cestah predstavlja veliko varnostno tveganje tako za voznika kot druge udeležence v prometu, zato ga policija obsoja in kadar obstajajo za to zakonsko izpolnjeni pogoji, tudi sankcionira," je sklenil.
Pojasnili so, da sme Dars posnetke izročiti samo na pisni zahtevek policije, sodišča ali davčnega urada. Tako so ravnali tudi leta 2008, ko so policistom na njihovo zahtevo izročili posnetke v primeru nepravilnega ustavljanja vozil v času toče. A v Jankovićevem primeru se pojavi problem. Kot pravijo na Darsu, posnetke nadzornih kamer namreč hranijo le nekaj dni, odvisno od gostote prometa, kar pomeni, da posnetkov Jankovićevega divjanja morebiti sploh več ne hranijo.
Na vprašanje, ali posnetki nadzornih kamer omogočajo identifikacijo registrskih tablic, so nam odgovorili: "Čeprav so nadzorne videokamere na avtocestah in hitrih cestah zelo pogoste, jih Dars, d. d., uporablja za nadzor in spremljanje prometa, ne pa za iskanje kršiteljev. Tako so tudi projektirane in nameščene. Kamere, ki jih upravlja Dars, d. d., omogočajo spremljanje prometa, redko pa tudi prepoznavo registrskih tablic in oseb v vozilih."