DZ je na današnji izredni seji s 64 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o omejevanju ali prepovedi pridelave gensko spremenjenih rastlin.
Poslanci so v kratki razlagi stališč pred potrditvijo zakona, da je treba kmete zaščititi pred multinacionalkami in da je treba stremeti k trajnostnemu kmetijstvu ter krepitvi samooskrbe.
Dve vrsti zaščite
Sprejeti zakon tako omogoča dve vrsti zaščite – izključitev Slovenije iz dovoljenja za pridelavo gensko spremenjenih rastlin, ki ga odobrijo na evropski ravni, ali prepoved njihove pridelave. To možnost članicam EU daje letos sprejeta evropska direktiva, je spomnila državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša.
Izključitev Slovenije iz dovoljenja za pridelavo je mogoče doseči v fazi pridobivanja soglasja na Evropski agenciji za varnost hrane, če država ta rok zamudi ali si premisli, pa je mogoča prepoved, kar je nekoliko bolj zapleten proces. Obe možnosti imata sicer enak učinek.
S sprejetjem zakona se je mudilo
S sprejemom zakona se je mudilo, ker je Evropska agencija uvedla šestmesečno prehodno obdobje, v okviru katerega je mogoče doseči geografsko izključitev iz pridelavo gensko spremenjenih rastlin, ki že imajo dovoljenje ali so v postopku odobritve na evropski ravni. Takšnih je v tem trenutku osem, je povedala Strniša. Prehodno obdobje se konča 3. oktobra.