Borut Pahor je presenetil z imenovanjem dosedanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, "človeka z izjemnim zunanjepolitičnim opusom", za svojega posebnega odposlanca za zunanje zadeve.
Njegova odločitev naj ne bi bila povezana z dejstvom, da je predsednik republike zavrnil imenovanje več veleposlanikov, piše Metod Berlec. Pahorjeva poteza je bila za javnost veliko presenečenje, za njegovo volilno bazo, strankarske tovariše in levičarske mnenjske voditelje pa pravi šok. S svojo potezo jih je spravil v bes, ki so ga pred javnostjo komaj prikrivali.
Z imenovanjem Pahor sporočil, da želi biti neodvisen
Z imenovanjem Rupla je Pahor javnosti poslal sporočilo, da želi biti neodvisen in avtonomen predsednik vlade. Ob tem se je treba spomniti, da je Pahor večkrat poudaril, da je njegova prednost ta, da ga vedno podcenjujejo. Ga res? Nekateri so namreč prepričani, da je s tem modro "nevtraliziral" še vedno ambicioznega in politike željnega Rupla.
Primer Rupel samo slepilni manever za prihajajoče čistke?
Čas bo pokazal, ali bo Pahor kot predsednik vlade avtonomna politična osebnost. Nekateri znaki kažejo, da je precej bolj premeten, kot se zdi. V javnosti naj bi tako vedno kazal lep obraz, svojim jastrebom pa naj bi prepuščal opravljanje umazanih poslov. V soboto je Mitja Gaspari, Pahorjeva desna roka, že napovedal možnost zamenjav na vrhu paradržavnih skladov. Je "primer Rupel" samo slepilni manever za prihajajoče čistke, se sprašuje Berlec v Demokraciji.