Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 1. 2014,
19.11

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 1. 2014, 19.11

9 let, 1 mesec

Danes v Danes: Bodo mostovi kmalu preveč dotrajani tudi za avtomobile?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Danes v Danes med drugim o življenju med hudimi strupi, dotrajanih mostovih, pa tudi o boju proti korupciji in kriminalu.

Brez upora se v naši državi očitno nič ne premakne. To spoznavajo tudi prebivalci Šmartna pri Litiji, ki so prisiljeni živeti med hudimi strupi. Do včeraj - ko smo objavili ekskluzivne fotografije več 100 tisoč ton strupenih odpadkov Industrije usnja Vrhnika - se država in vsi odgovorni niso niti zmenili zanje. Na sode, polne kemikalij, pa se je danes končno odzval pristojni minister Dejan Židan. Da bi tudi brez medijske izpostavljenosti taka nevarna odlagališča državo morala skrbeti, pa je prepričan prodekan Biotehniške fakultete Mihael Toman.

Na rešitev upajo tudi avtoprevozniki. Težave dotrajanih mostov, ki za tovornjake niso več varni, vlada do danes ni rešila. Vprašanje pa je seveda tudi, koliko časa še bodo primerni za avtomobile. Takšnih mostov je v Sloveniji kar 15. Za te bi morala država - če jo skrbi varnost državljanov - poskrbeti že zdavnaj. Poleg tega je to stanje tudi slabo za gospodarstvo. Prepoved vožnje za tovornjakarje pomeni ogromno dodatnih kilometrov in seveda tudi izgubo časa. Na koncu torej izgubo denarja.

Čisto možno pa je, da denarja ni, ker smo veliko stvari - še posebej infrastrukturo - krepko preplačali. Recimo samo gradnja Fabianijevega mostu v Ljubljani je stala okrog 20 milijonov evrov. In prav pri mostovih Slovenci, očitno, nimamo najbolj prijaznih cen. Celo, ko gre za kolesarske mostove. Most, ki naj bi ga za kolesarje zgradili v Gozdu Martuljku, je kar 12-krat dražji od podobnih pri naših severnih sosedih.

Kako je torej mogoče, da v Sloveniji gradnje - katerekoli - vedno stanejo več kot v tujini? In to več kot v državah, ki so že pregovorno zelo zavezane kvaliteti. Prav zato se zdijo razni sestanki politike - na katerih se pogovarjajo o boju proti korupciji in kriminalu - le kot predstava za javnost. Eden takšnih je potekal danes. Na vladi je bila vrsta funkcionarjev: od generalnega tožilca do ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta. Toda prav ti funkcionarji, ki so se danes sestali pri Alenki Bratušek, ne vedo, kaj bi naredili z dokumentom, ki bremeni vplivnega funkcionarja nekdanje Udbe, Janeza Zemljariča. Dokument se navezuje na umor hrvaškega emigranta, ki se je potem res zgodil. V Avstriji so zato sprožili obsežno preiskavo in prav danes so se začela prva zaslišanja. Pri nas pa generalni državni tožilec Zvonko Fišer ne ve, kaj bi s tem.

S preteklostjo precej bolj učinkovito razčiščujejo na Hrvaškem. Nekdanjega šefa hrvaške Udbe, Josipa Perkovića, bo Hrvaška - zaradi suma umora - izročila Nemčiji. Tako je včeraj odločilo zagrebško sodišče. Pravica tako prihaja po Perkovića po enaintridesetih letih. Umor hrvaškega emigranta Stjepana Đurekovića se je namreč zgodil leta 1983. Perković naj bi naročil ta umor.

Ne spreglejte