Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 1. 2014,
14.41

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 1. 2014, 14.41

9 let

Danes je najbolj depresiven dan v letu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Britanski psiholog Cliff Arnall je pred leti izračunal, da je tretji ponedeljek v januarju najbolj depresiven dan v letu.

Slabo vreme, kratek dan in dolga noč so osnovni dejavniki, ki so vključeni v izračun najbolj depresivnega dne v letu: psiholog je namreč izračunal, da je to tretji ponedeljek v januarju.

Letos je to današnji ponedeljek, 20. januar.

Po veselem decembru pride depresiven januar Na počutje na tretji januarski ponedeljek sicer vpliva tudi občutek praznine po decembrskem dogajanju. Ni več blišča, dogodkov, druženj in zabav. Tudi finančno stanje se januarja ponavadi spet poskuša normalizirati.

Realno pa se v tem času pokaže tudi neizpolnjevanje novoletnih zaobljub in posledično je stopnja motivacije zelo nizka.

Slovenci nismo depresiven narod Kot kaže raziskava avstralske univerze Queensland, se Bližnji vzhod in Severna Afrika uvrščata med območja z najvišjo stopnjo depresivnosti. Sledijo pa na primer Rusija, Karibi, Afganistan, Hrvaška, Nizozemska in Honduras.

Slovenija se za razliko od sosednje Hrvaške na lestvici najbolj depresivnih držav ni znašla, kljub dejstvu, da je pri nas prisotna visoka stopnja samomorilnosti.

Najvišjo stopnjo depresije pa so raziskovalci zaznali v Afganistanu, kjer za depresijo trpi vsak peti prebivalec, najmanj depresije pa je na Japonskem, kjer so zabeležili manj kot 2,5 odstotka depresivnih.

Depresija ima velik vpliv na človeka Raziskovalci zatrjujejo, da je depresija drugi najpogostejši vzrok nezmožnosti za delo. Za to boleznijo naj bi trpelo vsaj štiri odstotke svetovne populacije.

V državah, ki dajejo več poudarka skrbi za zdravje in imajo dostopnejši zdravstveni sistem, naj bi prebivalci manj zbolevali za depresijo. Eden od razlogov za to pa je zagotovo tudi večja ozaveščenost o bolezni.

Ne spreglejte