Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
28. 12. 2008,
17.02

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 28. 12. 2008, 17.02

9 let, 3 mesece

Cerkev v Bohinju odprla nov dom za starejše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zavod sv. Martina in župnija Srednja vas sta slabo leto dni od začetka gradnje slavnostno odprla novi dom za ostarele, v katerem bo od začetka prihodnjega leta prostor našlo 65 starostnikov.

Ob pomanjkanju domov po Sloveniji je interes za bivanje v majhnem, nadstandardnem domu na lepi lokaciji, veliko. Izgradnja doma je stala 4,5 milijona evrov Izgradnja doma, za katerega si je župnija Srednja vas z zbiranjem sredstev prizadevala več let, je stala 4,5 milijona evrov. Začetni kapital v višini milijon evrov je zagotovila varuhinja Sklada TMS, v katerem je zapuščina Tilke Mencinger Schoch, ki se je leta 1889 rodila v Bohinjski Bistrici, po poroki pa je večji del življenja preživela v Švici. Preostala sredstva je župnija zbrala med Bohinjci, hkrati pa je morala najeti tudi za 1,6 milijona evrov kredita.

Prvi oskrbovanci se bodo vselili s 5. januarjem "Zelo smo zadovoljni, da smo ob pomoči vseh Bohinjcev ta dom uspeli postaviti v enem letu od začetka gradnje," je na slovesni otvoritvi, pred katero je potekala tudi sveta maša, poudaril idejni vodja projekta, župnik iz Srednje vasi Ivan Jagodic. Pojasnil je, da bodo s 5. januarjem v dom že začeli sprejemati prve oskrbovance, ki v glavnem prihajajo iz bohinjske in ostalih gorenjskih občin.

30 novih delovnih mest Bohinjski župan Franc Kramar je ocenil, da je omenjeni dom ena največjih pridobitev občine v zadnjih letih, saj bo nudil zavetje starejšim, hkrati pa bo domačinom zagotavljal 30 novih delovnih mest. Zaenkrat kapacitete doma zadostujejo za potrebe starejših občanov v Bohinju, nikakor pa dom ne zapira vrat pred oskrbovanci iz drugih občin, je pojasnil Kramar.

Vera ni pogoj za vstop v dom Prav tako za vstop v dom ni pogoj vera, saj deluje s koncesijo. Pridružil se je približno 90 slovenskim domovom za ostarele, med katerimi je približno dve tretjini javnih zavodov, ena tretjina pa so zasebni zavodi s koncesijo. Med njimi je več tudi domov, ki so jih financirale župnije oziroma Karitas.

Uran: Domovi za starejše so za župnije velik finančni zalogaj Ljubljanski nadškof Alojz Uran, ki je nov dom v Srednji vasi blagoslovil, je povedal, da je v Sloveniji deluje pet podobnih domov za starejše, in da se jim bo spomladi prihodnje leto verjetno pridružil tudi dom v Trnovem, ki je že pod streho in ga sedaj še opremljajo. Potem pa nekaj časa verjetno novih domov, ki bi bili v lasti Cerkve, ne bo. "Dali smo moratorij, saj je finančno gradnja domov in njihovo vzdrževanje za župnije, ki nimajo nekih stalnih prihodkov, velik zalogaj," je pojasnil Uran in dodal, da je sedaj potrebno kaj napraviti še za šolstvo.

V prihodnosti bodo potrebne vse večje kapacitete Medtem je Slovenija z novimi domovi za ostarele izpolnila cilj, ki si ga je zadala v nacionalnem programu socialnega varstva, da bi z domovi pokrili vsaj pet odstotkov ljudi, starejših od 65 let. "Seveda pa bo ljudi, ki potrebujejo dom za oskrbo, v prihodnosti vedno več, saj se življenjska doba podaljšuje," je spomnil generalni direktor direktorata za invalide Cveto Uršič.

Energijsko varčen objekt Nov dom v Bohinju je tako zelo dobrodošel. Posebno pohvalo Uršiča pa si je zaslužil tudi zaradi majhnosti, kar sicer pomeni nekoliko dražjo oskrbo a hkrati tudi prijetnejše bivanje. Poleg tega je celoten objekt zasnovan kot energijsko varčen in kot obogatitev bohinjske arhitekturne dediščine.

Ne spreglejte