Resolucija Evropske ljudske stranke (EPP) je obrambnega ministra Romana Jakiča užalila kot politika in državljana, po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak pa gre za dobronamerno oceno razmer.
Novakova je prepričana, da je k resoluciji precej pripomoglo tudi dogajanje pred nekaj meseci v Stožicah. Takrat je, tako pravi predsednica krščanskih demokratov, predsednica vlade Alenka Bratušek prepevala himno v podporo komunizmu in socializmu Bandiero Rosso. "Vem, da je prav ogled teh posnetkov zbudil veliko zanimanje in zgroženost v Evropi, kako je to mogoče. Poznamo tudi dogajanje okrog Titove ceste."
Himna in korupcija
Na novinarsko vprašanje, ali je prepevanje Bandiere Rosse večji greh kot obtožbe v korupcijskem škandalu mednarodnih razsežnosti s potrditvami v Avstriji in na Finskem, je Novakova odgovorila, da EPP nikjer ne trdi, da nasprotuje obsodbi predsednika SDS Janeza Janše v zadevi Patria. Želi samo pravočasen konec sojenja na drugi stopnji. Glede omenjene himne pa je dejala, da poveličuje socializem, komunizem in rdečo zastavo. "Če smo demokratična država in članica EU, je to lahko gotovo tudi vprašanje za evropske institucije in evropske stranke."
Kdo je najbolj pomemben desni politični akter?
Za Novakovo je resolucija dobronamerna izjava o razmerah v Sloveniji, čeprav ima o besedilu tudi kakšen pomislek, na primer o četrti točki. Ta govori o tem, da EPP v celoti podpira SDS, ki je v slovenskem prostoru pomemben politični akter, kot tudi NSi – krščanske demokrate in SLS.
Barroso hkrati kritizira in hvali?
Obrambnega ministra iz vrst Pozitivne Slovenije Romana Jakiča je resolucija presenetila, ker je predsednik Evropske komisije in pomemben član EPP Jose Manuel Barroso govoril o napredku Slovenije, na drugi strani pa resolucija "zelo trdo posega tudi v pravne okvire te države. Hvala bogu v Sloveniji še vedno sodijo sodišča, ne strankarska razsodišča".
Blatenje , osebne travme in brezno
Jakič, sicer nekdanji poslanec v Evropskem parlamentu, je presenečen in kot državljan užaljen, da "nekdo v Bruslju sedi in govori, da bi morala v to državo priti Svet Evrope in OVSE. Vsi vemo, da ti dve instituciji pošiljamo v zelo nedemokratične države". Obrambni minister meni, da je mogoče dogajanje okrog resolucije označiti za blatenje države v tujini, kar je nesprejemljivo. "Ne razumem, da nekdo zaradi svojih osebnih travm v to brezno vleče vso državo in z njo vse državljanke in državljane."
Totalitarizem, puške in peterokrake
Z Jakičem se je sicer poleti pogovarjala delegacija EPP, ki je prišla v Slovenijo na predlog SDS. "Ta skupina je v Slovenijo prišla zelo inkognito. Želeli so zelo malo pozornosti in medijske prisotnosti. Želeli so vedeti, kakšno je stališče stranke glede totalitarizma, govorili so o otrocih, ki jih indoktriniramo in pošiljamo pred TV s puško in peterokrakimi."
Spraševali so ga tudi o sodbi v primeru Patria, Jakič pa je opozoril na načelo delitve oblasti na izvršno, zakonodajno in sodno, dejal je, da sodišča delajo po pravilih in da sodbe ne želi komentirati. "Težava v tej državi je, da se iz nečesa, kar ni problematično, naredi resolucija največje politične grupacije v Evropskem parlamentu."