Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 7. 2008,
15.55

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 7. 2008, 15.55

9 let

Bajuk: Včasih je res težje biti politik v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Minister za finance in predsednik NSi Andrej Bajuk je v pogovoru za zadnjo številko Reporterja dejal, da morajo volivcem predstaviti, kaj vse so ministri NSi prispevali k delu vlade.

Ob vprašanju, kaj se da še storiti, saj do volitev ni več veliko časa, meni, da morajo volivcem "predvsem predstaviti, kaj vse so ministri Nove Slovenije prispevali k delu vlade. Vodimo štiri ministrstva, vendar sem prepričan, da je naš prispevek nesorazmerno večji". Poudaril je, da so ministri pripravljali ključne vladne reforme, "katerih rezultate lahko zdaj vsi uživamo". "Novi Sloveniji niso ankete nikoli kazale bolje" Opozarja, da bodo edina prava anketa volilni izidi. Po njegovih besedah niso Novi Sloveniji ankete nikoli kazale bolje ali se vsaj približale številu glasov, ki so jim jih potem volivci zaupali na volitvah. Pri tem misli, kot je dejal, na mesečne raziskave in na zadnje predvolilne napovedi. Delajo pa tudi svoje raziskave javnega mnenja in če bi sklepal po njih, jim kaže podobno kot v tem času pred štirimi leti.

Bliža se čas upokojitve Pravi, da ne namerava prav dolgo ostati v politiki in da se bliža čas upokojitve. Poudaril pa je, da bi rad pomirjen predal to, za kar se je zavzemal - obstoj in razvoj ljudsko-krščanskega političnega gibanja na Slovenskem.

Bajuk meni, da lahko pomladna politika vlada vsaj še en mandat Na vprašanje, ali bi sodelovali v vladi Boruta Pahorja, je dejal, da imajo "kar nekaj ne preveč dobrih izkušenj z velikimi koalicijami". Spomnil je na leta 1992 sklenjeno veliko koalicijo med LDS, SKD in SDSS, ki so ji sledili pretresi po Depali vasi in oglejskem sporazumu. Tudi te izkušnje so pomembne pri odločitvi, ali sodelovati v veliki koaliciji, opozarja Bajuk. Meni, da je v pomladnem delu politike dovolj moči, da lahko vlada vsaj še en mandat.

Več pohval iz tujine kot iz Slovenije Minister Bajuk Ob tem, da bruseljski European Voice pohvalno piše tako o predsedovanju Slovenije Evropski uniji kot tudi o njegovem delu, pravi, da je včasih res težje biti politik v Sloveniji kot kje drugje. "V slovenskem jeziku takšnih spodbudnih besed nisem slišal veliko," je dejal.

O predsedovanju Slovenije EU so bile izrečene pozitivne ocene, tudi na Ecofinu, je izpostavil in dodal, da je bil pozitivno ocenjen pristop k reševanju vprašanja nadzora v morebitnih kriznih situacijah. "Zdržali smo pritisk francoske vlade glede vloge Evropske centralne banke. Sam sem se osebno zavzel, da se ohrani njena neodvisnost. Tudi Mednarodni denarni sklad, ki ni med največjimi oboževalci EU, je ocenil, da smo na tem področju orali ledino."

Najbolj pozitiven dosežek je izpeljana davčna reforma V času svojega mandata na čelu ministrstva za finance kot najbolj pozitiven dosežek ocenjuje, da je bila izpeljana davčna reforma ter da je za skoraj štiri odstotke BDP zmanjšana javna poraba. Najbolj pa ga moti, da so morali za konsistentno izvedbo davčne reforme odpraviti posebno stanovanjsko olajšavo, uvedeno leto dni prej.

Minister je prepričan, da zaradi uvedbe vinjet ne bo težav in da bodo prihodki iz tega naslova zadostovali za odplačilo najetih posojil za gradnjo avtocest in financiranje projekta do konca. V povezavi z gradnjo predora Šentvid pa opozarja, da so tudi na področju boja proti gradbenemu lobiju marsikaj naredili. "Če drugega ne, nam je v širši slovenski javnosti uspelo vzpostaviti mnenje, da imamo opravka z močnim lobijem," pravi.

Glede NLB zagotavlja, da bo ta takoj, ko bodo dobili konkretnega partnerja, ki se bo zavezal, da ne želi pridobiti večinskega deleža, uvrščena na borzo. "Pred tem pa je to nesmiselno in podobno strelu v koleno," je dejal. Prepričan je, da t. i. tajkunska posojila ne morejo zamajati NLB.

"Zaskrbljenost bi se povečala, če bi začel upadati izvoz slovenskega gospodarstva" Ob vprašanju, kateri makroekonomski kazalniki v Sloveniji ga trenutno poleg inflacije najbolj skrbijo, pa je izpostavil, da bi se zaskrbljenost povečala, če bi začel upadati izvoz slovenskega gospodarstva. Vendar se je izvoz v prvih petih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 7,4 odstotka. "Ta podatek je spodbuden. Glavnina izvoza poteka v Nemčijo, tam pa v realnem sektorju ni večjih težav," je še poudaril minister za finance Andrej Bajuk.

Ne spreglejte