Sreda, 15. 1. 2014, 21.55
7 let, 7 mesecev
Avtorska pogodba lahko premaga s. p.

Preprostega odgovora na vprašanje, ali se bolj obrestuje avtorska pogodba ali s. p., ni. Vse je odvisno od mesečnega honorarja. Kot kaže zgornja tabela, bo izkupiček pri nižjih honorarjih prek avtorske pogodbe večji – pri 800 evrih bruto mesečnega dohodka bi bil neto dohodek honorarca za 77 evrov višji od neto dohodka s. p.-ja.
Od bruto doodka moramo odšteti: – 6,36 odstotka bruto dohodka za prispevek za zdravstveno zavarovanje (ZZ), – 15,50 odstotka bruto dohodka za prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), – 25 odstotka bruto dohodka, znižanega za normirane stroške (10 odstotkov od bruto dohodka) za akontacijo dohodnine, ki pa se ob upoštevanju olajšav sorazmerno znižuje.
Akontacija dohodnine namreč ni dokončni davek, ampak davčni zavezanci, ki prejemajo samo avtorske honorarje, po prejemu informativnega izračuna dohodnine dobijo vrnjeno preveč plačano dohodnino med letom.
Skupaj dohodnina znaša 1.021 evrov na leto oziroma 85 evrov na mesec.
Poleg dohodnine od 1.000 evrov honorarja odštejemo še 219 evrov prispevkov za PIZ in ZZ. Dejanski neto honorar tako znaša 696 evrov.
Od 1.000 evrov tako odštejemo 60 evrov dohodnine in 232 evrov prispevkov za socialno varnost, da samostojnemu podjetniku ostane 708 evrov.
Ta višina prispevkov sicer velja le za prvo leto poslovanja, ko država podjetnikom prizna 50 odstotkov "popusta" za pokojninske prispevke. V drugem letu poslovanja je treba za socialne prispevke plačati 270 evrov (neto izkupiček se zniža na 670 evrov), nato pa v polni višini (prispevki pri minimalni zavarovalni osnovi bodo od 1. februarja znašali 327 evrov, neto izkupiček je 613 evrov).
Izračun torej pokaže, da so honorarci pri 800 evrih bruto mesečnega prihodka na letni ravni zaslužijo 924 evrov več. Honorarci med letom sicer res plačajo kar 2.160 evrov akontacije dohodnine, a na koncu, po prejemu informativnega izračuna, zaradi upoštevanja splošne olajšave dobijo vrnjeno 1.881 evrov, torej v resnici plačajo le 339 evrov dohodnine.
Že z upoštevanjem olajšave za enega otroka pa dohodnine sploh ne plačajo in tako zaslužijo 1.206 evrov več kot samostojni podjetniki – normiranci. Na drugi strani se pri 1.000 evrih dohodkov samozaposlitev splača bolj kot prejemanje avtorskih honorarjev, razen če imajo honorarci možnost uveljavljati dohodninsko olajšavo za otroke.
Na drugi strani bodo morali honorarci kljub plačevanju že omenjenega novega zdravstvenega prispevka v višini 6,36 odstotka še naprej plačevati tudi prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje (zdaj znaša 14 evrov, s 1. februarjem se bo zvišal na 23 evrov). Pravice do nadomestil za bolniško, porodniško in starševsko nadomestilo honorarci nimajo.
Dobra novica za honorarce pa je, da se jim bo plačevanje pokojninskih prispevkov štelo v pokojninsko dobo. Če bodo imeli letno okrog 9.500 evrov bruto honorarja, bodo imeli leto dni pokojninske dobe, ob nižjih prispevkih pa sorazmerno manj.