Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
23. 7. 2011,
8.34

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 23. 7. 2011, 8.34

9 let

Angleščina v prvem razredu je že zdaj pogosta praksa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zgodnje učenje tujega jezika ima mnogo prednosti, so prepričani jezikoslovci.

Zato je ena od sprememb zakona o osnovni šoli, ki jo vlada pošilja v državni zbor in uvaja zgodnejše uvajanje tujega jezika, dobrodošla. Tuji jezik kot neobvezni predmet v prvem razredu Če bo državni zbor potrdil predlagano spremembo, bodo lahko učenci postopno, od 1. septembra 2013 dalje, izbrali tuji jezik kot neobvezni predmet v prvem razredu. V drugem razredu pa bo prvi tuji jezik obvezen. Po zdajšnjem programu imajo učenci prvi tuji jezik kot obvezni predmet v četrtem razredu, a na številnih šolah izbirno poučujejo angleščino že v prvem triletju. Otroci v prijaznem okolju pri učenju uživajo Nevrolingvistka z univerze v Patrasu v Grčiji Christina Manouilidou, ki je trenutno v Sloveniji, je povedala, da ima zgodnje učenje tujega jezika mnogo prednosti in da se ji zdi starost šest ali sedem let primerna za to. Edina težava, ki lahko nastopi, je pri otrocih z disleksijo, ki je v tej starosti še ne odkrijejo. Zato je pomembno, da otroci pri učenju tujega jezika v prvem triletju ne pišejo.

Za uspešno učenje je treba imeti prostor, ki je čim bolj podoben naravnemu okolju. Otroci iz dvojezičnega okolja se namreč veliko lažje naučijo drugi jezik, ker učenje poteka v njihovem naravnem okolju. Učenje tujega jezika v formalnem okolju je težje, a če se z otroki učimo skozi igro, na njim prijazen način, bodo pri predmetu zagotovo uživali.

"Učenje tujega jezika ne ogroža učenja maternega" Manouilidoujeva pravi, da učenje tujega jezika v ničemer ne ogroža učenja prvega, maternega jezika, saj možgani pri učenju materinščine delujejo drugače kot pri učenju tujega jezika – uporabljajo različna možganska sistema – in pri tem ne prihaja do trenj.

Na številnih šolah že izvajajo zgodnje učenje tujega jezika Učenje tujega jezika v prvem in drugem razredu osnovne šole za veliko učiteljev in šolarjev ne bo novost, saj šole že zdaj v prvem ali drugem razredu izbirno poučujejo tuji jezik. Učenje tujega jezika ob soglasju staršev in finančni pomoči občine poteka različno. Nekatere šole so v okolju, kjer so se otroci učili angleščino že v vrtcu, zato se jim je zdelo pomembno, da izobraževanje nadaljujejo tudi v šoli, saj je učenje tujega jezika najučinkovitejše, če vmes ni prekinitev.

Čas, ki ga namenjajo poučevanju tujega jezika, je od šole do šole različen, od ene ure na štirinajst dni do štirikrat na teden po pol ure. Šole pri delu upoštevajo priporočila stroke in izkušnje iz drugih evropskih držav. Zgodnje učenje tujega jezika razumejo bolj kot jezikovno kopel, kjer ni učenja ob zvezkih in delovnih zvezkih, temveč otroci pojejo, poslušajo pravljice in se igrajo.

Obvezno šesturno prisotnost za prvo obdobje so umaknili Nekatere druge predloge iz bele knjige o vzgoji in izobraževanju so na ministrstvu za šolstvo po javni obravnavi umaknili. Veliko prahu je dvignil predlog, da naj bi bili vsi učenci od prvega do tretjega razreda v šoli šest ur dnevno, zato so predlagatelji to spremembo umaknili. Prav tako so po javni obravnavi opustili predlog, da se vzgojno-izobraževalno delo z učenci ne sme začeti pred osmo uro. Pomisleki so bili, da bi imele šole v tem primeru težave s šolskimi prevozi, prostorom in urnikom, zato so predlagatelji umaknili tudi to določilo.

Zadnje večje spremembe je zakon o osnovni šoli doživel leta 2006. Večina sprememb in dopolnil, če bodo potrjeni v parlamentu, bo začela veljati 1. septembra 2012.

Ne spreglejte